Czym jest kolka niemowlęca?
Kolka niemowlęca – jest często definiowana jako dolegliwość o nieustalonym pochodzeniu powodująca okresy napadowego i trudnego do ukojenia płaczu dziecka, występującego łącznie co najmniej przez:
• 3 godziny dziennie
• 3 dni w tygodniu
• 3 tygodnie w miesiącu
Jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości u niemowląt i ma bardzo uciążliwy charakter. Płacz pojawia się bez wyraźnej przyczyny, w cyklicznych odstępach i nasila się w godzinach wieczornych oraz nocnych (kolka wieczorna). Kolka u niemowlaka nie jest klasyfikowana jako choroba, ale jako dolegliwość.
Występowanie kolki niemowlęcej u dzieci do 6 miesiąca życia szacuje się nawet na 40% populacji. Pojawia się zazwyczaj około 2-4 tygodnia życia i objawia się przede wszystkim bardzo ostrym i trudnym do ukojenia płaczem. Więcej na temat objawów kolki przeczytasz tu: Objawy kolki niemowlęcej.
Kolka u niemowlaka ustępuje zazwyczaj samoistnie około 3-4 miesiąca życia stopniowo łagodząc swoje objawy.
Pomimo iż jej symptomy są niezwykle dotkliwe to nie jest uważana za stan zagrażający zdrowiu lub życiu dziecka. Jednak z racji faktu, że kolkę niemowlęcą łatwo jest pomylić z innymi dolegliwościami, po zauważeniu towarzyszących jej objawów zdecydowanie zaleca się przebadanie dziecka przez lekarza. Objawy zbliżone do kolki niemowlęcej mogą wykazywać bardzo groźne schorzenia takie jak: zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zakażenie układu moczowego, zaparcia.
Pomimo że kolka ustępuje samoistnie, jest ona niezwykle silnym źródłem obaw i stresu dla rodziców. Dotychczas nie udało się opracować jednolitego schematu leczenia kolki niemowlęcej. W celu łagodzenia jej objawów i ukojenia dziecka stosuje się szereg zróżnicowanych metod, często o wątpliwej skuteczności.
Okres występowania kolki niemowlęcej jest niezmiernie trudny dla opiekunów dziecka i nierzadko prowadzi do ich głębokich niepokojów, a nawet stanów depresyjnych. Stany te w skrajnych przypadkach mogą wymagać leczenia specjalistycznego. Kolka niemowlęca, może także w konsekwencji prowadzić do zaburzeń relacji w rodzinie, a nawet stosowania przemocy wobec dziecka.
Dzieci, które przeszły kolkę niemowlęcą nie wykazują żadnych ułomności oraz wad rozwojowych z tym związanych w porównaniu do swoich rówieśników, których ta dolegliwość ominęła.