10 sposobów na łagodzenie objawów kolki niemowlęcej

Rodzice dzieci, które cierpią z powodu kolki niemowlęcej zwykle oddali by bardzo wiele za jedno skuteczne remedium na tą dolegliwość. Niestety, póki co nie wynaleziono remedium, które sprawdzałoby się w 100% przypadków. Co więcej różne dzieci, zupełnie różnie reagują na stosowane wobec nich kuracje. Stąd biorą się przeróżne, czasem zupełnie od siebie odmienne porady mam, które już kolkę niemowlęcą ze swoimi maluchami przeszły. Każda może polecać inną metodę i… każda z nich może mieć rację, bo dany sposób w jej przypadku się sprawdził. Żeby jednak ułatwić Ci nieco sprawę, poniżej przedstawiamy 10 sposobów na kolką niemowlęcą, które cieszą się dobrą estymą. Lista ta nie obejmuje środków farmaceutycznych. Pamiętaj też, aby w sprawach diagnozy oraz wyboru metody leczenia dziecka zawsze konsultować się z lekarzem, ponieważ poniższe zestawienie pełni jedynie rolę informacyjną.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Banner 10 sposobów na łagodzenie objawów kolki niemowlęcej

1. Mniejsze porcje karmienia

Zbyt obfite i zbyt szybkie karmienie może zwiększyć ilość występowania gazów jelitowy w brzuszku niemowlaka, bez względu na to czy jest karmiony pokarmem naturalnym czy sztucznym. Dlatego częstym zaleceniem przy kolce niemowlęcej jest karmienie częstsze, ale w mniejszych porcjach. Żołądek niemowlaka wielkością jest zbliżony do jego piąstki. Aby lepiej porównać objętość karmienia z rozmiarem małego brzuszka, umieść piąstkę dziecka obok butelki wypełnionej porcją mleka, którą dla niego przygotowałaś. Nic dziwnego, że małe brzuszki często bywają mocno napięte.

2. Pozycja noszenia

Oto jedna z pozycji noszenia dziecka, która zwykle dobrze sprawdza się przy kolce niemowlęcej. Połóż dziecko brzuchem wzdłuż swojego przedramienia, z głową blisko zgięcia łokcia i nogami okalającymi Twoją dłoń. Twoje przedramię powinno się stykać z brzuszkiem dziecka i delikatnie go uciskać. Alternatywnie możesz odwrócić tę pozycję, aby policzek dziecka spoczywał na Twojej dłoni, a jego krocze przylegały do zgięcia łokcia.

3. Biały szum

Biały szum to zaskakująco skuteczny sposób łagodzenia objawów kolki niemowlęcej. Technicznie rzecz ujmując jest to dźwięk, który przypomina niemowlakowi odgłosy, które słyszał baraszkując jeszcze w brzuchu mamy, gdzie było mu ciepło i bezpiecznie. Kiedy niemowlak słyszy podobny dźwięk, wzbudza to jego uwagę i działa kojąco na przykre objawy kolki niemowlęcej. Biały szum to np. odgłos włączonego odkurzacza, suszarki do włosów, zmywarki do naczyń, lecącego samolotu czy też wody spływającej z prysznica. Ważne aby był w miarę jednostajny, głęboki i na tyle głośny, aby był w stanie przebić się do świadomości dziecka przez jego płacz. Od uruchamiania wymienionych sprzętów, zdecydowanie bardziej ekonomicznym i wygodniejszym rozwiązaniem jest odtwarzanie białego szumu z płyty CD.

Płyta Biały Szum część II

4. Kolkowy taniec

Taniec, który mamy tu na myśli to przemieszczanie się z dzieckiem w gładkich i rytmicznych ruchach. Choreografia, która najlepiej działa na kolkę, to połączenie ruchu we wszystkich trzech płaszczyznach: w górę i w dół, z boku na bok oraz do przodu i do tyłu.  Zasadniczo są to ruchy, których dziecko doświadczyło już w macicy mamy. Jedną z propozycji może być przenoszenie ciężaru ciała w górę i w dół, od pięt do palców podczas chodzenia, trzymając noworodka, z głową przytuloną do własnej szyi. Krok powinien być dosyć żwawy. Zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie dziecka i trzymaj je pewnym chwytem, tak aby nie miało szans Ci się wyśliznąć z rąk. Zwróć także uwagę czy podłoga po której się poruszasz jest uprzątnięta, aby o nic się nie potknąć, ani nie pośliznąć.

5. Odgazowanie brzuszka

Kiedy Twoje dziecko płacze z powodu kolki, wypróbuj sposób pomagający na zrelaksowanie jego brzuszka. Połóż dziecko twarzą do góry na swoich udach (lub na innej stabilnej powierzchni), z nóżkami skierowanymi w Twoją stronę i głową opartą na kolanach. Następni unoś jego nóżki w górę i w dół wykonując ruchy zbliżone do popularnego “rowerka”, jednocześnie zachowując kontakt wzrokowy z dzieckiem i próbując je zabawiać.

6. Ogrzana pieluszka

Umieść podgrzaną zwiniętą pieluszkę lub ciepłą (nie gorącą) butelkę wody zawiniętą w pieluszce pod brzuszkiem dziecka. Aby dodatkowo pomóc rozluźnić napięty brzuszek, połóż maluszka z brzuszkiem na poduszce jednocześnie delikatnie pocierając jego plecy. Odwróć głowę maleństwa na bok, aby oddech nie był utrudniony.

7. Masaż

Połóż niemowlaka na jego plecach i wyobraź sobie odwróconą literę „U” nad powierzchnią jego brzuszka. Następnie używając np. ciepłej oliwki dla niemowląt bardzo delikatnie ugniataj brzuszek okrężnymi ruchami palców dłoni, masując go od góry brzuszka w kierunku bioder, wzdłuż wyimaginowanego, odwróconego “U”.

8. Magiczne lusterko

Ta sprytna technika wyciągnęła już wiele dzieci z niejednego rozpaczliwego płaczu. Przytrzymaj płaczące dziecko naprzeciwko dużego lustra i pozwól mu być świadkiem własnego dramatu. Następnie połóż dłoń lub bosą stopę maleństwa na powierzchni lustra i patrz, jak zaintrygowane własnym odbiciem stopniowo się uspokaja.

9. Przejażdżka samochodem

To dosyć zaskakujące, ale bardzo wiele niemowlaków uspokaja się i zasypia podczas jazdy samochodem. Co więcej, efekt zasypiania możesz zaobserwować także u starszych dzieci oraz u wielu osób dorosłych. Pamiętaj jednak o względach bezpieczeństwa. Samochód może prowadzić tylko osoba do tego uprawniona, wypoczęta, a dziecko powinno znajdować się w foteliku przystosowanym do fazy jego rozwoju fizycznego.

10. Kąpiel

Dla wielu dorosłych już sama myśl o zanurzeniu się w przyjemnej ciepłej kąpieli działa relaksująco. Podobny efekt kąpiel może mieć na niemowlaka. U większości maluchów bardzo szybko można zauważyć, czy kąpiel jest dla nich przyjemnym doświadczeniem czy też nie. Przed zetknięciem dziecka z woda upewnij się czy temperatura wody i otoczenia jest odpowiednia, oraz nigdy nie zostawiaj maleństwa w kąpieli bez nadzoru.

Powyższych 10 metod na radzenie sobie z objawami kolki niemowlęcej to dosyć powszechnie stosowane sposoby. Przed ich zastosowaniem skonsultuj się jednak zawsze z lekarzem, który dopiero po zbadaniu niemowlaka i postawieniu diagnozy powinien zalecić odpowiednią metodykę postępowania leczniczego.