5 praktycznych sposobów na łatwiejszą zmianę pieluszki

Sprawna zmiana pieluszki to jedna z pierwszych umiejętności, którą powinien opanować każdy młody rodzic. Przechodzenie przez ten proces kilka razy dziennie sprawia, że większość osób dosyć szybko nabiera wprawy i idzie to coraz łatwiej i coraz szybciej. Pod jednym warunkiem – że dziecko jest spokojne…
 
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Liczba głosów: 2, średnia: 5,00 na 5)


Przewijanie wesołego niemowlaka

Malutkie dziecko jest przez większą część dnia pełne energii i zainteresowane poznawaniem świata. Nic zatem dziwnego, że zmianę pieluszki traktuje jako zbędne marnowanie czasu i nader często podczas tej czynności lubi powierzgać nóżkami, przewrócić się na brzuszek lub po prostu wstać i odmaszerować. I to zwykle wtedy kiedy sytuacja pod względem higienicznym jest, nazwijmy to, daleka od ideału. Z całą pewnością każdy rodzic przeżył wiele momentów, gdy w jednej ręce trzymał zużytą pieluchę, w zębach czystą chusteczkę nawilżaną, a druga dłoń podtrzymywała nóżki dziecka, aby ograniczyć pole skażenia. Jeżeli dziecko zacznie w takim momencie swoje akrobacje to sytuacja momentalnie staje się trudniejsza do opanowania niż na przedświątecznej promocji karpia w Lidlu.

Co zatem robić, aby takich przygód uniknąć? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na łatwiejsze przewinięcie dziecka.

1. Grunt to dobra organizacja

To powinno być abecadło każdego zaprawionego w bojach rodzica – zanim zabierzesz się za przewijanie malucha upewnij się, że wszystko co potrzebne masz pod ręką. Dla ułatwienia zwykle są to następujące przedmioty:

  • mata do przewijania
  • świeża pieluszka
  • preparat nawilżający
  • nawilżane chusteczki
  • czyste ubranko (jeśli jest potrzebne)
  • gadżety pomocnicze (więcej o tym w dalszej części tekstu)

Przy przewijaniu niemowlaka czas gra bardzo dużą rolę, ponieważ bobasy szybko się nudzą i z całą pewnością im dłużej będzie trwało przewijanie tym trudniej będzie opanować sytuację.

2. Odwróć uwagę

W sprawnym przewinięciu krnąbrnego bobasa pomoże Ci szczypta pomysłowości i sprytu. Mianowicie odwrócenie uwagi niemowlaka od nudnej czynności przewijania. Jak to zrobić? Przydatna może być np. grzechotka lub zabawka, którą dostanie do rączki. Jeśli w domu znajduje się druga osoba to ona może spróbować zaangażować uwagę dziecka swoją obecnością. Jeśli jesteś sama to podczas przewijania opowiadaj ciekawą historyjkę (jeśli dziecko jest już wystarczająco rozumne), zaśpiewaj piosenkę lub rób do dziecka zabawne miny. Tylko nie przesadź z rozśmieszaniem bo dzieci lubią się śmiać całym swoim ciałem i wierzganie nóżkami może się jeszcze bardziej zintensyfikować:)

Sposoby na przewijanie niemowlaka

Reklama płyty Biały Szum

3. Bo do tanga trzeba dwojga

Jeśli Twoje dziecko podczas przewijania wyraźnie się nudzi to dobrym pomysłem może być zaproszenie go do współuczestnictwa przy tej czynności. Możesz dać mu do rączki np. czystą pieluszkę lub krem, który przyda się za chwilę. Takie zaangażowanie w drobne czynności u małych dzieci potrafi czasem zdziałać cuda. Maluszki bardzo lubią, gdy są im powierzane zadania do wykonania i ,o ile są dla nich atrakcyjne, zwykle wykonują je z najwyższą atencją. Ta rada oczywiście będzie miała zastosowanie jedynie u starszych niemowlaków, które są już zdolne do bardziej świadomej współpracy i samodzielnego wykonywania prostych zadań.

 

4. Zmiana jest dobra

Dzieci ze swej natury są ciekawskie i niecierpliwe. Stąd szybko ulegają znudzeniu. Czynność przewijania może ułatwić choćby częściowe urozmaicanie tego procesu. A co można zmieniać? Mnóstwo rzeczy! Czasem niemowlaki reagują zupełnie odmiennie gdy przebiera je inna osoba. Możesz także zmienić miejsce przewijania i iść do innego pokoju. Jeśli masz już trochę wprawy to możesz także spróbować zmieniać pozycję w jakiej oporządzane jest dziecko. Wiele mam pozwala np. swoim dzieciom stać podczas tej czynności. Maluszkom może być w takiej pozycji wygodniej, a niekiedy mogą czuć się także bardziej dorosłe.

5. Daj wybór

Każdy z nas lubi mieć wybór i chociażby częściowe poczucie kontroli nad sytuacją. Nie inaczej jest w przypadku dzieci. Wykorzystaj ten prosty mechanizm psychologiczny i pozwól maluszkowi dokonać pewnych wyborów dotyczących przewijania, które jednocześnie nie skomplikują Tobie wykonywania tej czynności. Dziecko zapewne poczuje się ważniejsze, gdy może wybrać pokój w którym będzie przewijane lub osobę, która będzie to robić (nawet jeśli wybór ogranicza się do opcji „mama czy tata”:) A w takim wypadku grymasić już nie wypada.