Czy iść z kolką niemowlęcą do lekarza?

Wiele mam zastanawia się, czy jeśli ich dziecko dotknęła kolka niemowlęca to jest sens iść do lekarza? Przecież lekarz i tak zaleci niewiele więcej ponad (o ile w ogóle coś ponad) sposoby powszechnie znane… NAWET NIE PRÓBUJ TAK MYŚLEĆ! Odpowiedź zawsze powinna brzmieć: idź do lekarza!
 
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Liczba głosów: 2, średnia: 5,00 na 5)

Dziecko bada misia

A to niby dlaczego zapytasz? Żeby znów wzięli mnie za panikarę?

Otóż choćby dla Twojego świętego spokoju. Jeśli kolka ma faktycznie okazać się kolką to i tak warto, żeby dziecko obejrzał lekarz.

Fachowa opieka medyczna nad tak kruchą i słabą rozwiniętą istotą jak niemowlak jest sprawą kluczową. Nie ma tu miejsca na dywagowanie i prowadzenie wewnętrznych rozprawek. Jeżeli niemowlę wykazuje tak intensywne objawy dyskomfortu jak to ma miejsce w przypadku kolek to zapisz się na wizytę. Niektóre schorzenia mogą dawać podobne objawy (np. zapalenie ucha), ale leczy się je już z goła inaczej. Ignorowanie objawów i zbyt długie zwlekanie z konsultacją medyczną może prowadzić do pogorszenia stanu dziecka.

Jak zatem przygotować się do spotkania z lekarzem? Przede wszystkim obserwuj dziecko i staraj się zapamiętywać jak najwięcej specyficznych objawów. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie jeżeli zapiszesz swoje spostrzeżenia.

Co jest istotne w rozpoznaniu kolki u niemowlaka? Zwróć uwagę w szczególności na:

  • Jak często, długo i intensywnie dziecko płacze?
  • W jakich okolicznościach zaczyna płakać i w jakich się uspokaja?
  • Jak się zachowuje podczas płaczu? Czy przyjmuje specyficzne pozy, zaciska piąstki, ma wzdęty brzuszek, pluje, trzyma się za jakąś część ciała, oddaje gazy?
  • Czym karmisz malucha? Jak często? W jakich porcjach? Czy je łapczywie?
  • Jeśli karmisz piersią to jaką dietę stosujesz? Czy obserwujesz nasilenie lub zmniejszanie objawów po spożyciu konkretnych produktów?

Sporo tego prawda?

Dlatego aby ułatwić Ci zebranie tych informacji w jednym miejscu przygotowaliśmy darmowy „Dziennik kolkowy”.

Reklama płyty Biały Szum

Kliknij tu: DARMOWY DZIENNIK KOLKOWY aby go pobrać i wydrukować zupełnie za darmo.

 

Dziennik kolkowy