Fakty i mity o kolce niemowlęcej

//Fakty i mity o kolce niemowlęcej

Fakty i mity o kolce niemowlęcej

Na temat kolki niemowlęcej – jej przyczynach, objawach i sposobach leczenia – narosły już prawdziwe legendy. Jednak jak to z legendami zazwyczaj bywa, nie zawsze są prawdziwe. Dlatego w tym wpisie demaskujemy te najpopularniejsze. Dowiedz się co jest faktem, a co mitem?

Fakty i mity

 

1. Przyczyna kolki jest znana

Mit. Jak dotąd lekarzom nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny występowania kolek u niemowlaków. Jest kilka popularnych teorii na ten temat takich jak:

  • błędy żywieniowe mamy karmiącej piersią
  • niedojrzałość przewodu pokarmowego lub układu nerwowego dziecka
  • połykanie przez niemowlaka nadmiernych ilości powietrza podczas jedzenia powodujące gromadzenie się bolesnych gazów
  • uczulenie na białka mleka krowiego
  • reakcja dziecka na złe samopoczucie mamy

Są to jednak tylko teorie, które nie zostały udowodnione naukowo.

2. Nie ma metody na złagodzenie objawów kolek

Mit. Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro nie jest znana jednoznaczna przyczyna kolek to właściwie nie wiadomo jak z nią walczyć. Jest to błąd. O ile współczesna medycyna nie radzi sobie jeszcze z przyczynami kolki to jednak można łagodzić jej objawy. Istnieje co najmniej kilka sposobów na ulżenie dziecku w bólach kolkowych. Więcej na ten temat przeczytasz tu: Sposoby na kolkę

3. Ataki kolki zazwyczaj mają podobne objawy

Prawda. Kolka niemowlęca jest stosunkowo łatwa do rozpoznania przez lekarza czy nawet doświadczonego rodzica. Jej objawy są bardzo intensywne i należą do nich: rozpaczliwy płacz trwający od kilku minut do nawet kilkudziesięciu minut, podkurczanie nóżek, mocno napięty brzuszek, oddawanie gazów, czasem plucie.

4. Dziecko cierpiące na kolkę niemowlęca powinno być karmione sztucznie

Mit. W pierwszej kolejności mama powinna zwrócić baczną uwagę na swoją dietę i wyeliminować z niej produkty podwyższonego ryzyka. Więcej na ten temat tu: Zapobieganie kolkom Decyzja o przejściu na pokarm sztuczny we wczesnym etapie rozwoju dziecka (do 6 miesiąca życia) powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Pamiętaj, że mleko matki to prawdziwy skarbiec wartości odżywczych potrzebnych maluchowi do prawidłowego rozwoju. Nie rezygnuj, więc z karmienia pokarmem naturalnym zbyt pochopnie.

5. Są sposoby ograniczające ryzyko wystąpienia kolek

Prawda. Chociaż, żaden z nich nie daje 100% gwarancji skuteczności to wiele mam stosujących się do podstawowych zaleceń w tym zakresie zauważa wyraźną poprawę w samopoczuciu dziecka. Do wskazań tych należą m.in. odpowiednia dieta mamy karmiącej, właściwa technika karmienia, kładzenie dziecka na brzuszku, odpowiedni dobór smoczka itd. Więcej na ten temat przeczytasz tu: Zapobieganie kolce

6. Z kolką lepiej iść do lekarza

Prawda. Każde zachowanie noworodka wzbudzające niepokój rodziców powinno być konsultowane z lekarzem. Objawy podobne do „kolkowych” mogą powodować także inne schorzenia, które wymagają leczenia. Dlatego wizyta lekarska w takich przypadkach powinna być standardem dla każdego odpowiedzialnego rodzica.

 

By | 2018-01-23T12:45:23+00:00 Lipiec 17th, 2017|Tags: , , , |

Zostaw komentarz