Jak przygotować się do podróży z dzieckiem?

W czasach studenckich podstawą udanej podróży było kilka ubrań na zmianę, pare groszy w kieszeni i dobry humor. Taki zestaw wystarczał aby wyjść na przeciw przygodzie i wyruszać w świat. Niestety bycie rodzicem to dużo więcej obowiązków i konieczność wzięcia większej odpowiedzialności za siebie oraz małych towarzyszy podróży. O czym zatem powinniśmy pamiętać zanim wyruszymy w drogę z dzieckiem? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Liczba głosów: 1, średnia: 4,00 na 5)


Mała dziewczynka robi zdjęcie

Podróż z dzieckiem, dla niewprawionej osoby może wydawać się bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem. Trzeba bowiem pamiętać o spełnieniu pewnych formalności, zabraniu niezbędnych rzeczy oraz odpowiednim przygotowaniu się do samej podróży. Dlatego też warto o tych sprawach pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby ostatnie dni przed urlopem nie były nadmiernie stresujące. Jeśli chcesz ułatwić sobie to zadanie to przejrzyj poniższą ściągę i sprawdź czy o niczym nie zapomniałaś.

1. Formalności

Nikt nie lubi formalności, a one gnębią nas praktycznie na każdym kroku, także w podróży. Jeśli wybierasz się za granicę to pamiętaj o konieczności wyrobienia dla dziecka tymczasowego dowodu osobistego (gdy będziecie się poruszać w granicach Unii Europejskiej) lub tymczasowego paszportu (gdy chcecie wyjechać poza obszar Unii Europejskiej). Proces wydawania paszportu trwa do 30 dni i niezbędna jest zgoda obojga opiekunów prawnych (rodziców). Wniosek paszportowy wraz ze zdjęciem (format 3,5×4,5 cm) oraz dodatkowymi dokumentami, których wykaz znajdziesz na stronie internetowej urzędu należy złożyć do wydziału paszportowego właściwego urzędu wojewódzkiego. Miej na uwadze, że w okresie wakacyjnym chętnych na wyrobienie paszportu jest zwykle najwięcej, więc w miarę możliwości zrób to wcześniej, aby uniknąć stania w uciążliwych kolejkach.

Niektóre kraje dodatkowo wymagają wyrobienia wizy (np. USA, Egipt, Turcja itd.), więc upewnij się jaka jest procedura jej wyrabiania. Przy wjeździe do niektórych krajów możesz wizę wyrobić na lotnisku i trwa to tylko chwilę, jednak sporo taniej wyniesie Cię wyrobienie tego dokumentu jeszcze przed wylotem z Polski. Większość biur podróży nieodpłatnie lub za drobną odpłatą pomaga w tym procesie.

2. Przygotowanie do przejazdu

Każda podróż zaczyna się i kończy przetransportowaniem do i z miejsca docelowego. Bez względu na to czy Twoja podróż upłynie w samochodzie, pociągu, autokarze, na pokładzie wycieczkowego statku czy też w samolocie, warto się do niej odpowiednio przygotować. Jeśli będziecie jechać samochodem, autokarem lub statkiem, to dobrze jest się zaopatrzyć w aptece w środki na nudności. Choroba lokomocyjna oraz choroba morska może ujawnić się w najmniej oczekiwanym momencie, a ich skutki są zwykle bardzo przykre i potrafią zmienić nawet najmilszą trasę w koszmar. Warto więc mieć odpowiednie medykamenty pod ręką, choćby prewencyjnie. Nie są drogie, a mogą uratować Ci sporo nerwów.

Jeśli wybierasz się w podróż samochodem, a nie masz w nim przyciemnianych okien to warto zakupić również specjalne osłonki na szyby auta, które chronią dziecko przed oślepiającymi promieniami słonecznymi. Pomyśl także o odpowiednim zaprowiantowaniu się na cała podróż, aby uniknąć konieczności stołowania się w przydrożnych barach czy też na stacjach benzynowych, gdzie żywność zwykle nie jest najwyższych lotów.

Reklama płyty Biały Szum

Jeśli szykuje Ci się dłuższa podróż to zapewnij dziecku także jakieś formy rozrywki, na wypadek gdyby stało się nadmiernie znudzone monotonią trasy. Wielu rodziców używa do tego celu tabletu, ale jeśli nie jesteś wielką entuzjastką nowoczesnych technologii to mogą go zastąpić np. książeczki czy też ulubione zabawki malucha.

Pamiętaj też, że przy podróży lotniczej obowiązują limity bagażu. W miarę możliwości zważ swój bagaż przed wylotem. Możesz do tego celu użyć zwykłej wagi łazienkowej. Jeśli bagaż jest mało ustawny to wykorzystaj pewien trik. Weź torbę na ręce, zważ się razem z nią, a od wyniku odejmij swoją wagę i będziesz wiedziała dokładnie ile waży sam bagaż.

3. Pakowanie

Pakowanie siebie i dziecka to prawdziwy test dla zdolności analitycznych, logistycznych oraz przewidywania, które musi posiadać każda mama. Ilość rzeczy, które mogą być przydatne lub wręcz niezbędne jest bowiem bardzo długa. Dlatego dobrym pomysłem jest wcześniejsze sporządzenie listy, z której będziesz po kolei odkreślać rzeczy już spakowane. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie zadanie możesz tą listę podzielić na kategorie. Dla przykładu:

 • odzież – skarpetki, majteczki, piżamy, koszulki, spodenki itd.
 • artykuły higieniczne – mydełko, szampon, waciki, chusteczki nawilżane, gąbka, szczotka i pasta do zębów itd.
 • kosmetyki – kremy, olejek do opalania, oliwka do ciała itd.
 • dokumenty – paszport lub dowód osobisty, ubezpieczenie, vouchery podróżne, bilety na środki komunikacji, karty płatnicze, pieniądze itd.
 • prowiant na podróż – kanapki, picie, przekąski
 • zdrowie – lekarstwa, bandaże, plasterki, inhalator, woda utleniona, sól fizjologiczna itd.
 • elektronika – aparat fotograficzny, tablet, telefon, zegarek, laptop i oczywiście ładowarki do tego całego sprzętu:)
 • rzeczy dodatkowe – grzebień, obcinacz do paznokci, zabawki dla dziecka, coś do czytania itd.

Taka lista z podziałem na kategorię to bardzo duże ułatwienie organizacyjne. Pakowanie kosztuje wtedy dużo mniej stresu i w drodze możesz skupić się na podziwianiu widoków zamiast gryźć się z krążącą po głowie myślą „Czy aby na pewno niczego nie zapomniałam?”. Aby lista była pełna i kompletna zacznij sporządzać ją przynajmniej tydzień przed planowanym wyjazdem, ponieważ przy pierwszym podejściu z pewnością umknie Ci z głowy kilka pozycji, a w kolejnych dniach będziesz mogła je sukcesywnie dopisywać. Skonsultuj też listę z pozostałymi domownikami lub znajomymi, bo jak wiadomo „Co dwie głowy to nie jedna”.

Mama z córką w podróży

 

4. Zdrowie w tropikach

Jeśli wybierasz się na wakacje do Polski lub krajów europejskich to w zasadzie środki ostrożności w temacie zdrowia wszędzie będą podobne. Jeśli jednak wybierasz się w dalszą podróż to koniecznie zapoznaj się z listą zalecanych szczepień. W niektórych rejonach świata turyści mogą stosunkowo łatwo zapaść na bardzo ciężkie choroby i jeśli koniecznie chcesz się tam wybrać to przynajmniej zminimalizuj ryzyko tak nieprzyjemnych przygód. Na niektóre choroby w ogóle nie ma skutecznych szczepionek (np. malaria), więc z rozwagą podejdź do wyboru egzotycznych destynacji turystycznych. W szczególności wtedy gdy na wakacje wybierasz się z małym dzieckiem.

Jeśli wybierasz się poza granice naszego kraju to zadbaj też o solidne ubezpieczenie, które pokryje ewentualne koszty opieki medycznej. W krajach UE/EFTA możesz też korzystać z karty EKUZ wyrabianej w NFZ. Więcej na ten temat możesz przeczytać tu: Jak wyrobić karte EKUZ?

5. Przygotuj samochód

Jeśli w podróż wybierasz się własnym samochodem to warto przygotować go do podróży, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na trasie. Absolutnym abecadłem przed każdą dłuższą podróżą jest sprawdzenie:

 • ciśnienia w oponach
 • poziomu oleju silnikowego
 • czy wszystkie światła są sprawne
 • poziomu płynu do wycieraczek oraz w chłodnicy

W bagażniku powinnaś też mieć płyny i olej na ewentualne dolewki na trasie. Dodatkowo lepiej pousuwaj drobne usterki jeśli takowe Twoje auto posiada. Zgodnie z prawem Murphego, jeśli coś ma się zepsuć to pewnie nastąpi to wtedy, gdy sprawi Ci to najwięcej kłopotu. Ideałem byłoby oddanie samochodu na przegląd przed dłuższą podróżą, ale będzie to kosztowało w budżecie kilka dodatkowych złotych.

Pamiętaj też, aby zatankować samochód do pełna, szczególnie jeśli jedziesz do krajów gdzie paliwo jest droższe niż w Polsce. Postój przed samą granicą i dopełnienie baku też zwykle pozwoli Ci zaoszczędzić kilka złotych. Jeśli jest taka potrzeba to przed wyjazdem umyj samochód. W czystym samochodzie jedzie się przyjemniej, a przejrzyste szyby i lusterka sprawiają, że auto prowadzi się bardziej komfortowo.

Dobrym pomysłem jest też oszacowanie ilości miejsca w bagażniku lub próbne przymierzenie walizek. Już niejedna wyprawa opóźniła się o dobre pół godziny przez to, że nie można było dopchać wszystkich bagaży.