Objawy kolki niemowlęcej

Kolka u niemowlaka to prawdziwa zmora świeżo upieczonych rodziców. Jest to duży sprawdzian cierpliwości, miłości rodzicielskiej, samokontroli i zdolności do poświęcenia dla drugiego człowieka. To czy Twoje dziecko będzie „kolkowe” czy też nie, jest właściwie loterią. Do tej pory nie udało się znaleźć sposobu na wyeliminowanie ryzyka wystąpienia tej dolegliwości. Skoro więc nie można jej skutecznie zapobiec to warto, abyś wiedziała jak ją prawidłowo rozpoznać.
 
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Liczba głosów: 2, średnia: 5,00 na 5)

Mama masuje brzuszek niemowlaka

Już na samym wstępie powinniśmy poruszyć jedną ważna kwestię. Artykuł ten ma służyć jedynie jako wskazówka i źródło wiedzy jak zwykle objawia się przebieg kolki u niemowlaka. Ostatecznej diagnozy oraz wyboru formy leczenia zawsze powinien dokonywać lekarz. Nie traktuj tego proszę jak zwykłego frazesu. W opiece nad tak małą i kruchą istotą nie ma miejsca na eksperymenty i własną inwencję twórczą, bez posiadania medycznego wykształcenia.

Z drugiej strony jako świeżo upieczona mama powinnaś mieć wiedzę pomocną w zapewnieniu prawidłowej opieki nad noworodkiem. Im więcej wiesz tym rzadziej wkrada się panika i niepokój. Emocje mamy mocno odbijają się na samopoczuciu noworodka, więc Twoja stabilność emocjonalna jest jednym z kluczowych czynników dla szczęśliwego macierzyństwa.

Przechodząc do meritum poniżej znajdziesz szereg najbardziej charakterystycznych objawów kolki niemowlęcej.

1. Czas

Kolka niemowlęca jest dolegliwością, która pojawia się jedynie na określonym etapie życia dziecka. Nie bez powodu nazywa się właśnie „niemowlęcą”. Zwykle jest kojarzona z niedostatecznym rozwojem układu trawiennego oraz nerwowego. Największe ryzyko pojawienia się tej przykrej dolegliwości występuje około 2-4 tygodnia życia. Raczej nie wcześniej, ale z kolei może pojawić się później – choć są to już zdecydowanie rzadsze przypadki. Jeśli, więc nie zauważysz żadnych niepokojących objawów do pierwszego miesiąca życia (a uwierz mi, raczej nie ma szans, żeby je przegapić) to najprawdopodobniej kolka Was ominie. Szczęściara!;)

Jeśli chodzi o czas trwania kolki u niemowlaka to przeważnie trwa kilka tygodni i stopniowo łagodzi swoje objawy około 3-4 miesiąca życia maluszka. U około 90% dzieci kolka ustępuje całkowicie do 6 miesiąca życia. U pozostałych 10% trwa jeszcze zazwyczaj nie dłużej niż miesiąc i to wykazując zdecydowanie słabsze objawy.

Jeśli chodzi o szczyt intensywności objawów to występuje on około 6-8 tygodnia życia bobasa. Jest to przeważnie najcięższy moment dla mamy i dziecka. Szczególnie w tym okresie dobrze jest mieć duże wsparcie rodziny lub znajomych, bo Twoja odporność psychiczna z całą pewnością znajdzie się skraju wyczerpania.

Reklama płyty Biały Szum

Może być tak, że będą dni lepsze (kiedy maleństwo będzie płakało mniej) i poczujesz, że kolka odchodzi w niepamięć, a zaraz po tym nastąpi zupełny regres i natężenie przykrych objawów znów się zintensyfikuje. Takie wahania to norma. Zwykle dopiero łagodzenie objawów w okolicy 3-4 miesiąca życia bobasa świadczy, że kolka ustępuje zupełnie.

2. Płacz

Jak pewnie dobrze wiesz, jednym z charakterystycznych objawów kolki u niemowląt jest intensywny płacz. Problem w tym, że malutkie dziecko płacze stosunkowo często. Jest to właściwie jego jedyna, instynktowna forma zakomunikowania, że jest mu źle. A może być mu źle z rozmaitych przyczyn. Kluczowe w takim wypadku staje się rozróżnianie rodzajów płaczu dziecka. Gdy kolka zaczyna intensywnie dawać się we znaki maluszkowi, to płacz staje się długotrwały i niezmiernie trudny do ukojenia. Często możesz mieć wrażenie, że Twoje przytulanie, „szuszanie”, podśpiewywanie oraz inne tradycyjne formy uspokajania, w ogóle nie zdają egzaminu. Poczucie kompletnej bezsilności nie będzie niczym zaskakującym. Wiele mam ma w takiej sytuacji myśli pod tytułem „Jestem złą mamą bo nie potrafię ukoić płaczu własnego dziecka”, ale tak nie jest.

Płacz dziecka „kolkowego” jest po prostu inny. Jest bardzo intensywny, wręcz rozpaczliwy i wynika z ogromnego dyskomfortu i bólu dziecka. Stąd masz bardzo nikłe szanse na prędkie ukojenie maleństwa, ale oczywiście należy dać mu jak największe poczucie ciepła i bliskości, kiedy jest mu tak źle.

Niestety w czasie kolki u niemowlaka płacz występuje co najmniej kilka razy w ciągu doby. Właściwie za każdym razem jest bardzo żywiołowy i donośny. Często zaczyna się gwałtownie, bez początkowej fazy kwękania i lekkiego zawodzenia. Trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a w skrajnych przypadkach nawet ponad godzinę. Stąd mówi się, że podczas kolki dziecko płacze prawie cały czas, a chwile wytchnienia, rzadko przekraczają okres 2-3 godzin.

3. Pozycje ciała

W czasie napadów bólowych związanych z kolką, niemowlak zazwyczaj przyjmuje pewne charakterystyczne pozycje ciała.

Mogą to być:

  • podkurczanie nóżek do brzuszka
  • intensywne prężenie ciała
  • napinanie brzuszka

Wszystkie te gesty wskazują na mocny ból jaki dokucza dziecku. Są to instynktowne odruchy mające na celu jego łagodzenie. Kiedy starasz się wziąć dziecko na ręce to też zwykle jest niespokojne. Wije się, macha rączkami nie mogąc znaleźć dla siebie pozycji, w której choć na chwile będzie lepiej. Gdy leży na plecach to spróbuj delikatnie podkurczać nóżki maleństwa do brzuszka. W ten sposób pomożesz mu łatwiej wydalić gazy, a w rezultacie zmniejszyć ból. Obserwuj jednak na bieżąco reakcje dziecka. Jeśli płacz się jeszcze bardziej wzmaga to zaniechaj tej czynności i szukaj innych sposobów.

4. Ustępowanie objawów

Napady kolki zaczynają się bardzo gwałtownie, ale ustępują stopniowo. Intensywność płaczu maleje, dziecko staje się spokojniejsze, mniej ruchliwe i zwyczajnie widać, że jego dyskomfort ustępuje. Cechą charakterystyczną przy ustępowaniu „ataku kolkowego” jest wydalanie gazów przez maluszka. Zwykle musi się to odbyć od kilku do kilkunastu razy, żeby dziecko poczuło znaczącą ulgę i zupełnie się uspokoiło. Po pewnym czasie zapewne sama zauważysz, że stan bobasa poprawia się wprost proporcjonalnie to ilości wydalonych gazów. Stąd większość metod łagodzenia objawów kolki niemowlęcej opiera się właśnie na ułatwieniu maluszkowi przeprowadzenia tego procesu (preparaty typu Sab Simplex czy Lefax, masaż brzuszka, podkurczanie nóżek, rurki do wentylacji odbytu itd.)

Mama i zadowolony niemowlak

5. To nie są objawy kolki niemowlęcej

Obserwując cierpiącego maluszka, możemy wychwycić także szereg objawów, które generalnie nie są związane z kolką niemowlęcą. Odnotowywanie ich jest niezmiernie ważne ponieważ może pomóc naprowadzić lekarza na zdiagnozowanie innej, potencjalnie znacznie groźniejszej choroby, która dotknęła dziecko.

Objawy, które stosunkowo często pojawiają się u niemowlaków, a zwykle nie są związane z kolką niemowlęcą to:

  • gorączka
  • ślady krwi lub śluzu w stolcu
  • blada skóra
  • spadki apetytu
  • wymioty

Jeśli zauważysz, którykolwiek z powyższych objawów, to także koniecznie poinformuj o tym fakcie lekarza. Mogą bowiem świadczyć, o wystąpieniu chorób dużo groźniejszych dla zdrowia dziecka niż kolka niemowlęca.

 

Podsumowanie

Wymienione powyżej najbardziej charakterystyczne objawy kolki u noworodka, w większości nie są specyficzne. Oznacza to, że mogą równie dobrze wynikać z innych przyczyn. Np. podkurczanie nóżek może być związane z bólem brzuszka po zjedzeniu ciężkostrawnego jedzenia. Podobnie oddawanie gazów. Bardzo intensywny płacz przez kilka dni może z kolei być objawem np. zapalenia ucha. Stąd dopiero pojawienie się wszystkich wymienionych objawów razem i ich trwanie przez kilka dni z rzędu bardzo uprawdopodabnia wystąpienie kolki niemowlęcej.

Kluczowa jest oczywiście wizyta u lekarza, który najlepiej zdiagnozuje co dziecku dolega. Istotne jest, abyś przyszła na wizytę dobrze przygotowana i potrafiła jak najlepiej określić objawy, które zauważyłaś. Aby to sobie ułatwić możesz za darmo pobrać tu: Dziennik kolkowy, który w dużym stopniu ułatwi Ci spisanie i usystematyzowanie Twoich obserwacji. Dzięki temu unikniesz chaotycznych relacji u pediatry i jednocześnie zwiększysz szanse na postawienie prawidłowej diagnozy.

Często zdarza się tak, że lekarz kieruje dziecko na dodatkowe badania, aby wykluczyć inne przyczyny jego złego samopoczucia. Może być to np. USG brzuszka, wizyta u laryngologa itp. Zasadniczym problemem jest fakt, że malutkie dziecko nie potrafi nam wprost powiedzieć co mu dokładnie dolega i jedynie wnikliwa obserwacja połączona z dodatkowymi badaniami może nas naprowadzić na właściwy trop.

Pocieszający jest fakt, że kolka niemowlęca nie jest groźna dla zdrowia i życia dziecka. Jest okresem niezmiernie nieprzyjemnych dla całej rodziny, momentami potrafi zniechęcić niemal do wszystkiego, ale w końcu ustępuje samoistnie. Jeśli zatem Tobie trafił się taki niezbyt miły „bonus od życia” to uzbrój się w herbatki uspokajające, staraj się ulżyć dziecku i bądź cierpliwa. To minie.