Gdy kolka zaczyna Cię przerastać

/Gdy kolka zaczyna Cię przerastać
Gdy kolka zaczyna Cię przerastać 2017-10-21T22:36:00+00:00

Kobieta uprawiająca jogę

Co robić, gdy nie radzisz sobie z kolką?

Wielu rodziców zmagający się z problemem kolki niemowlęcej u swoich pociech wpada w poczucie beznadziei. Bezsilność w walce z bólami dziecka prowadzi, zarówno matki jak i ojców do wrażenia, że są złymi rodzicami. Nigdy nie poddawaj się takim odczuciom! W kryzysowych momentach wykonaj 4 kroki, które pomogą Ci przetrwać najgorsze momenty.

1. Zachowaj spokój! Robisz wszystko co możesz w tej sytuacji!

Bycie świeżo upieczonym rodzicem jest bardzo stresujące, szczególnie gdy Twoje dziecko płacze i nie zawsze potrafisz je uspokoić. Takie doświadczenie może sprawić, iż poczujesz się złym rodzicem, który źle wywiązuje się ze swych rodzicielskich zadań. Wiedz jednak, że takie myśli są normalne! Zazwyczaj jednak nie mają wiele wspólnego z prawdą. Obserwuj swoje dziecko, ucz się jego reakcji i przyzwyczajeń, a postępy w Twoich rodzicielskich zdolnościach przyjdą szybciej niż się spodziewasz.

2. Poproś o pomoc rodzinę i przyjaciół

Słuchanie płaczu dziecka przez dłuższy czas bardzo podnosi poziom stresu. Staraj się, więc regularnie planować momenty kiedy możesz zrobić sobie przerwę od opieki nad maluchem. Z odpowiednim wyprzedzeniem poproś o pomoc rodzinę lub znajomych, tak aby w ciągu doby mieć przynajmniej kilka chwil tylko dla siebie. To bardzo pomoże Ci wrócić do lepszej formy psychicznej i fizycznej.

3. Skontaktuj się z innymi rodzicami mającymi podobny problem

Rodzice „kolkowych” dzieci często mają poczucie, że nikt nie jest w stanie zrozumieć ogromu problemu i przytłoczenia psychicznego z jakim się zmagają. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być odnalezienie osób, które przechodzą lub przechodziły ten sam problem ze swoimi dziećmi. Taki kontakt podnosi morale, umożliwia dzielenie się pomysłami oraz wzajemnym wsparciem w trudnych momentach.

4. Znajdź miejsca oferujące pomoc

Świadomość faktu, że wsparcie jest na wyciągnięcie ręki jest bardzo istotna dla odpowiedniej kondycji psychicznej. Im więcej dowiesz się o kolce niemowlęcej tym łatwiej będzie Ci z nią sobie radzić. Dlatego odwiedzaj takie miejsca jak kolka-niemowleca.pl oraz inne grupy wsparcia, gdzie zaczerpniesz wartościowej wiedzy oraz wymienisz się poglądami z innymi rodzicami.