Przyczyny kolki niemowlęcej

Kolka niemowlęca w powszechnie obowiązującej literaturze medycznej nie jest uznawana za chorobę, a jedynie bardzo nieprzyjemną dolegliwość. Natomiast przyczyny kolki niemowlęcej nie zostały jednoznacznie udowodnione, a opinie w środowisku lekarskim na ten temat są mocno podzielone. Na poniższej infografice znajdziesz najczęściej wymieniane i badane potencjalne przyczyny kolki niemowlęcej.

przyczyny-kolki-niemowlecej-infografika

Na powyższej infografice zostały przedstawione cztery przyczyny kolki u niemowląt, które uważa się za najbardziej prawdopodobne. Są to:

  1. Niedojrzałość układu trawiennego. Malutki brzuszek może nie radzić sobie z trawieniem pokarmów lub połykanym podczas karmienia powietrzem co w konsekwencji może prowadzić do silnych bodźców bólowych. Może to być wynikiem niedojrzałości bariery jelitowej, zaburzenia motoryki jelit lub wydzielania hormonów jelitowych.
  2. Czynniki psychiczne. Za drugą potencjalną przyczynę kolki u niemowląt często uznaje się czynniki psychiczne. W takim wypadku przyczyn dyskomfortu dziecka upatruje się w wyczuwaniu przez niego silnego dyskomfortu psychicznego rodziców, a w szczególności mamy z którą małe dziecko jest zwykle najbardziej związane emocjonalnie.
  3. Reakcje alergologiczne. Przyczyny kolki niemowlęcej mogą mieć też swoje źródło w reakcjach alergologicznych niemowlaka np. na białko mleka krowiego, soję lub poszczególne składniki mleka matki, na które naturalnie ma wpływ jej dieta.
  4. Symptomy neurologiczne. Wykształcanie się systemu nerwowego dziecka, którego wczesna niedojrzałość może powodować negatywne reakcje organizmu, na przykład na zbyt duże stymulowanie niemowlaka bodźcami zewnętrznymi (np. duża ilość ludzi, kolorów, przedmiotów, dźwięków, zapachów itd.)

Przyczyny kolki niemowlęcej – czynniki ryzyka

Badania naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco badających przyczyny kolki niemowlęcej przeprowadzone na grupie 154 matek przychodzących na rutynową wizytę pediatryczną w drugim miesiącu życia dziecka (wtedy kiedy kolka niemowlęca zwykle przechodzi szczytową fazę) wskazały, iż ryzyko wystąpienia kolki u niemowlaka jest 2,5 razy większe jeśli matka dziecka cierpiała na migreny. Badania te wykazały, że ogółem 29 procent niemowląt, których matki miały migrenę, miało kolkę w porównaniu z 11 procentami tych dzieci, których matki nie dotknęła ta dolegliwość. (1)

Z kolei badania przeprowadzone w 2004 roku przez epidemiologów na Uniwersytecie Browna wskazały, iż ryzyko wystąpienia kolki u niemowlaka wzrasta dwukrotnie jeśli matka paliła w czasie ciąży wyroby tytoniowe. Po drugie, narażenie na nikotynę i inne metabolity dymu tytoniowego powoduje ponadprzeciętne stężenie motyliny we krwi. Badania pediatryczne z kolei sugerują, że wysoki poziom motyliny może predysponować niemowlęta do kolki.

Nie wykazano za to istotnego statystycznie zróżnicowania w występowaniu kolki u pierwszego, drugiego i trzeciego dziecka z kolei. Nie stwierdzono też różnic w częstotliwości jej występowania pomiędzy dziećmi karmionymi piersią oraz sztucznym pokarmem. Przyczyny kolki u niemowląt nie są zatem bezpośrednio związane z tymi uwarunkowaniami u mamy i dziecka.

Niektóre źródła wskazują, że kolka niemowlęca częściej dotyka chłopców niż dziewczynki, jednak nie udało się tego twierdzenia jednoznacznie potwierdzić w badaniach statystycznych.


Źródło:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4098946/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15466076