Noszenie dziecka na rękach

Mama z dzieckiemWielu rodziców zastanawia się czy dobrze jest często nosić dziecko na rękach?

Noszenie na rękach jest podstawową metodą pomocy dziecku zmagającemu się z objawami kolki niemowlęcej. W ten sposób dajesz mu poczucie bezpieczeństwa oraz bliskości, którego tak bardzo potrzebuje. Kiedy dziecku jest źle na bok odsuń rady ciotek i teściowych typu “Nie noś go bo go przyzwyczaisz!” albo “Rozpieścisz go i później będziesz miała z nim problem!”. Każdy człowiek ma naturalną potrzebę bliskości, a u małego dziecka jest ona dodatkowo spotęgowana bólem i poczuciem niepokoju. Według obecnego stanu wiedzy noszenie niemowlaka na rękach przynosi zdecydowanie więcej korzyści niż zagrożeń.

Miej jednak świadomość, że przy niemowlaku najważniejsze są spokój i wyciszenie. Noszenie na rękach przez zdenerwowanego i sfrustrowanego rodzica nie przyniesie pozytywnego rezultatu. Maluszki świetnie wyczuwają emocje i Twoje negatywne nastawienie z całą pewnością przeniesie się na samopoczucie dziecka.

Dobrym pomysłem jest spokojne i niezbyt głośne mówienie do niemowlaka lub śpiewanie mu piosenek. Twój głos jest jedną z pierwszych rzeczy, które poznał na świecie, a więc darzy go zaufaniem.

Jak nosić dziecko?

Technika noszenia dziecka jest bardzo istotna dla samopoczucia dziecka oraz Twojego kręgosłupa i mięśni. Dlatego najlepiej staraj się trzymać kilku podstawowych zasad:

  • Zwróć uwagę, żeby główka dziecka nigdy nie znajdowała się niżej niż reszta jego ciała.

  • Pozycja noszenia powinna być wygodna dla Ciebie. Jeśli będzie Ci niewygodnie to szybciej opadniesz z sił. A tuż za zmęczeniem przychodzą stres i frustracja.

  • Dziecku także powinno być wygodnie. Wtedy dużo szybciej się uspokoi ponieważ wyeliminujesz jeden z czynników dyskomfortu.

  • Wskazane jest kładzenie dziecka w pozycjach lekko uciskających brzuszek, aby wspomóc wydalenie gazów.

  • Podczas noszenia maluch zazwyczaj lubi być rytmicznie kołysany oraz delikatnie głaskany.

Pozycja na leniwca

Niemowlak na brzuszku

Jedną z najczęściej polecanych pozycji noszenia noworodków i niemowlaków jest pozycją “na leniwca” widoczna na obrazku po lewej stronie.

Jak prawidłowo ułożyć dziecko?

Głowę niemowlaka oprzyj na przedramieniu lub dłoni drugiej ręki. Jego nóżki oraz rączki mogą zwisać swobodnie. Zadbaj aby pozycja była stabilna oraz by mieć kontrolę przy ewentualnych ruchach dziecka. W takim ułożeniu maluszek czuje ciepło i bliskość rodzica, a jednocześnie leży na brzuszku co pomaga w uwolnieniu dokuczliwych gazów.

Stosunkowo łatwo jest też bujać niemowlaka co daje mu dodatkowy bodziec relaksacyjny i uspokajający. Minusem jest konieczność posiadania stosunkowo silnych rąk. Dlatego pozycje na leniwca polecamy w szczególności tatusiom.

Przydatne wskazówki

Wypróbuj chusty, nosidełka i inne „wspomagacze”, które odciążą Twoje mięśnie.

Mimo, iż noworodek nie waży dużo to długotrwałe noszenie może być bardzo wyczerpujące.

W miarę możliwości spróbuj z dzieckiem przysiadać lub poproś o odciążenie w noszeniu rodzinę lub znajomych.

Spróbuj usiąść z dzieckiem na huśtawce lub fotelu bujanym.

Kiedy maleństwo już się uspokoi to dalsze bujanie może okazać się zbędne.

Wyhamowuj je stopniowo i obserwuj reakcję dziecka. Jeśli jest spokojne to daj odpocząć swoim zmęczonym mięśniom.

Jesteś jedną z osób, którym „słoń nadepnął na ucho”?

Wiedz, że mimo to dla Twojego dziecka Twój głos zawsze będzie
jednym z milszych dźwięków.

Jeśli mimo wszystko ciężko jest Ci się przełamać do podśpiewywania maluszkowi to spróbuj
się poratować spokojnymi piosenkami z Youtuba lub radia.