10 sposobów na lepszy sen noworodka
Dobra mama to wyspana mama, czyż nie? Przy malutkim dziecku dobowy cykl snu bywa jednak mocno zaburzony, bo rodzice dostosowują swoją aktywność do aktywności dziecka. Im lepiej zatem nauczysz się kontrolować pory i czas snu niemowlaka tym łatwiej będzie się wyspać również Tobie. Zainteresowana? Zerknij zatem na 10 wskazówek odnośnie snu niemowlaka, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
1. Otulanie
Od momentu urodzenia do około czterech do pięciu miesięcy, niemowlęta miewają odruch przestrachu (zwany też odruchem Moro). Uczucie to powoduje u nich wykonywanie gwałtownych ruchów, a to z kolei sprzyja przypadkowemu wybudzeniu. Otulenie noworodka (np. chustą) do snu temu zapobiega. Ponadto niemowlak czuje się wtedy bezpieczniej, a to pomaga spać mu zarówno lepiej, jak i dłużej.
2. Kolacja na dobry sen
Nakarmienie dziecka tuż przed pójściem spać pomaga zapobiegać obudzeniu się dziecka z powodu odczucia głodu. Co zwykle dzieje się wtedy, gdy sama zaczynasz odczuwać błogi stan odprężenia i odgłos płaczącego malucha jest ostatnią rzeczą o której w takiej chwili marzysz. Nakarmienie noworodka do syta przed położeniem go spać z pewnością przedłuży Twój czas odpoczynku.
3. Ogranicz liczbę drzemek w ciągu dnia
Wiem, że ciężko jest obudzić śpiące dziecko, ale zbyt wiele snu w ciągu dnia może w konsekwencji skrócić sen w nocy. Jeśli dziecko śpi w dzień dłużej niż 2 – 2,5 godziny warto rozważyć jego delikatne wybudzenie. Następnie nakarmić, zachęcić do zabawy, a jak przyjdzie zmęczenie to pozwolić mu na kolejną drzemkę. Jeśli jednak uważasz, że dziecko naprawdę potrzebuje dłuższych drzemek, to nie krępuj się, aby wydłużać ich czas. Ty znasz swoje dziecko najlepiej i najłatwiej jest Ci to ocenić. Zdecydowanie za to nie należy wybudzać dziecka na siłę gdy jest chore. Podczas snu się regenerujemy i w ten sposób będzie mu łatwiej wrócić do zdrowia.
4. Biały szum
Nikt nie chce spać kiedy dookoła dzieją się ciekawe rzeczy! Kiedy więc w Twoim domu jest gwarno i dookoła słychać odgłosy, które wydają się dziecku interesujące to trudno jest mu ignorować własną ciekawość i błogo spać. Jeśli zatem nie jesteś w stanie tych dźwięków zniwelować to możesz spróbować je zagłuszyć odgłosami, które zasypianiu sprzyjają. A do tego celu doskonale nadaje się biały szum. Więcej na ten temat przeczytasz tu: Biały szum dla niemowlaka
5. Przestrzegaj cyklu: karmienie, aktywność, sen
Zwykle dziecko tuż po obudzeniu ze snu chce jeść. Następnie najedzone wykazuje chęć do aktywności i zabawy. A kiedy się zmęczy wraca do snu….
Ten cykl ma kilka powodów i zalet. Po pierwsze, dziecko które porządnie się naje tuz po przebudzeniu będzie miało więcej energii do bycia aktywnym. Jeśli jednak chcesz przedłużyć czas snu dziecka to możesz nakarmić je także tuż przed zaśnięciem (patrz punkt 2).
Zawsze pamiętaj jednak, że noworodki wymagają częstego karmienia i odpoczynku, aby zapewnić zdrowy rozwój w pierwszych miesiącach. Karm je zatem tak często, jak tego potrzebuje, aby zapewnić zdrowy przyrost wagi.
6. Wypracuj rutynę przed drzemką i snem
Stworzenie spójnych procedur dla twojego dziecka pomoże uporządkować jego dość chaotyczny świat. Zaplanuj zatem rutynowe czynności przygotowawcze, które najbardziej Wam odpowiadają. Zestaw takich czynności przed snem może obejmować np. zabranie dziecka do jego pokoju, opuszczenie żaluzji lub zasłon, owinięcie maluszka ulubionym kocykiem, włączenie białego szumu, zaśpiewanie ulubionej kołysanki, przytulanie lub opowiedzenie bajki.
Rutyna przed snem nocnym zazwyczaj trwa nieco dłużej i może obejmować dodatkowo np. kąpiel, masaż, czytanie książeczek czy też nakarmienie do syta. Powtarzaj te same czynności tak konsekwentnie jak to możliwe, sygnalizując w ten sposób dziecku pozawerbalnie, że nadchodzi pora snu.
7. Zmieniaj pieluszkę strategicznie
Zmiana pieluchy przed karmieniem nocnym zapobiega nadmiernemu wybudzeniu się dziecka po zakończeniu karmienia. Kiedy zatem widzisz, że niemowlak w śrdoku nocy zaczyna się budzić, to od razu zmień mu pieluszkę, aby przygotować go do snu bezpośrednio po nocnym karmieniu. Jeśli zmienisz kolejność i postanowisz przewinąć go po nocnym karmieniu, dziecko może łatwiej się rozbudzić.
8. Nie spiesz się
Czasem gdy dziecko w nocy zaczyna lekko popłakiwać, wystarczy zwyczajnie poczekać. Często bowiem dzieje się tak, że noworodki budzą się, gaworzą i wracają do snu bez konieczności interwencji rodzica. Daj zatem dziecku trochę czasu i szansę na uspokojenie się samemu. Unikaj pośpiechu i zakłócania tego procesu, aby pomóc noworodkowi lepiej spać.
9. Wywietrz pokój
Pewnie już dawno zdążyłaś zauważyć o ile lepiej śpi się w pomieszczeniu, które chwilę wcześniej zostało dobrze wywietrzone. W podobny sposób świeże powietre działa na dzieci. Pamiętaj jednak, żeby zachować przy wietrzeniu pokoju środki ostrożności i uważać, aby dziecko nie przebywało w przeciągu, w pomieszczeniu z nieodpowiednią temperaturą oraz nie miało możliwości przedostania się do otwartego okna.
10. Odkładaj dziecko do łóżeczka obudzone
Kluczowym celem dającym rodzicom więcej swobody i czasu dla siebie jest nauczenie niemowlaka samodzielnego zasypiania. Pomocne przy tym może być odkładanie do łóżeczka dziecka nie wtedy kiedy zasnęło, ale wtedy kiedy jest już mocno zmęczone, ale jeszcze nie śpi.
Niemowlęta, podobnie jak dorośli od czasu do czasu wybudzają się w trakcie snu, a nie wiedząc, jak do niego wrócić zaczynają płakać, niezależnie od rzeczywistej potrzeby. To z kolei powoduje, że ponowne usypianie trwa dłużej niż jest to konieczne. Gdy dziecko rośnie, samodzielne zasypianie umożliwia mu dryfowanie z powrotem do snu po obudzeniu się w nocy, co ostatecznie pomaga lepiej wypocząć nie tylko jemu, ale wszystkim domownikom.
U mnie wietrzenie nie pomaga. I juz chyba wszystkich metod probowalismy łącznie z koperkami i innymi babcinymi sposobami. W piatek idziemy na konsultacje kontroli snu do szpitala medicover. To meczace i dla nas i dla synka. Chce sie pomoc, ale nie wiadomo jak…
Bardzo przydatny artykuł. Ja szczególnie polecam biały szum + wywietrzony pokój. U mojego roczniaczka działa jak złoto 😀