Czy akupunktura redukuje objawy kolki niemowlęcej?
Wyniki badania przeprowadzonego przez szwedzkich lekarzy sugerują, że tak. Ale raczej wstrzymaj się przed zbyt pochopnym rozpoczęciem wkłuwania igieł w dziecko. Szczegółowa analiza wyników pokazuje, że sprawa nie jest tak jednoznaczna i oczywista.
1. Akupunktura na pomoc przy kolce?
W badaniu z 2017 roku opublikowanym w Acupuncture in Medicine, przez naukowców z Uniwersytetu w Lund wzięło udział 147 niemowląt ze Szwecji w wieku od 2 do 8 tygodni, których rodzice szukali pomocy z powodu kolki niemowlęcej. Naukowcy podzielili dzieci z kolką na trzy grupy – dwie grupy otrzymały dwa różne rodzaje zabiegów minimalnej akupunktury, podczas gdy dzieci z grupy trzeciej nie otrzymały akupunktury w ogóle.
W pierwszej grupie dzieci jedna igła była wkłuwana w jednym punkcie na głębokość 3 mm przez 2 do 5 sekund dwa razy w tygodniu przez dwa tygodnie. W drugiej grupie wkłuwano do pięciu igieł przez okres do 30 sekund dwa razy w tygodniu przez okres dwóch tygodni. Trzecia grupa niemowlaków nie otrzymała akupunktury w ogóle, tylko standardową opiekę.
Poza okazjonalnym płaczem i pojedynczą kroplą krwi pojawiającą się w 15 przypadkach, podczas sesji akupunktury nie wystąpiły żadne znaczące niekorzystne skutki.
Odbywało się to dwa razy w tygodniu przez dwa tygodnie, a rodziców wszystkich dzieci poproszono o prowadzenie szczegółowego pamiętnika o tym, jak często i jak długo ich dziecko płakało w tym okresie.
Naukowcy odkryli, że czas nadmiernego płaczu zmniejszył się we wszystkich trzech grupach, ale dzieci poddane zabiegom akupunktury wydawały się uspokajać w nieco szybszym tempie.
Dr Kajsa Landgren, autor badania zatrudniona w Wydziale Medycyny na Uniwersytecie Lund, ujawniła, że dzieci nie płakały w ogóle podczas ponad połowy zabiegów i płakały przez ponad jedną minutę podczas 31 z 380 sesji.
Dodała jednak również, że rodzice z dziećmi, które płaczą przez ponad trzy godziny dziennie przez trzy lub więcej dni w tygodniu, powinni spróbować najpierw np. usunąć mleko krowie z jadłospisu niemowlaka, zanim przyjrzą się opcjom bardziej alternatywnym, takim jak akupunktura.
Kolejną przestrogą przed wyciąganiem zbyt pochopnych wniosków jest wypowiedź, której udzielił profesor Edzard Ernst, emerytowany profesor medycyny komplementarnej na Uniwersytecie w Exeter. Dość dosadnie stwierdził on, że z badania nie można wyciągnąć żadnych wniosków na temat terapeutycznych skutków akupunktury.
„Wiemy, że niemowlęta cierpiące na kolkę reagują nawet przy minimalnej trosce, a ta próba potwierdza, że trochę dodatkowego TLC (z ang. czuła opieka, specjalna uwaga) daje efekt.”
„Obserwowany wynik nie jest zatem koniecznie związany z akupunkturą” – dodaje.
Dr Mike Cummings, dyrektor medyczny Brytyjskiego Towarzystwa Akupunktury Medycznej, stwierdził natomiast, że chociaż wyniki badań nie były istotne statystycznie to „może istnieć efekt, który mógłby być wart dalszego zbadania”.
NICE (National Institute for Health and Care Excellence) zaleca rozważenie akupunktury jedynie jako opcji leczenia w przypadkach:
- przewlekłe bóle głowy typu napięciowego
- migreny
Akupunktura jest również często stosowana do leczenia innych chorób, w tym:
- przewlekły ból, taki jak ból szyi
- bóle stawów
- ból zęba
- ból pooperacyjny
Nieco mniej sceptycznie na wyniki badań zareagował dr George Lewith, profesor badań zdrowotnych na Uniwersytecie w Southampton: „To zbyt małe badanie, by samo w sobie było rozstrzygające, ale ponieważ nie ma udowodnionego konwencjonalnego sposobu leczenia kolki niemowlęcej, można by argumentować, że istnieje więcej dowodów na skuteczność akupunktury niż najlepszych praktyk konwencjonalnych ”.
2. Niejednoznaczne wnioski?
Wpływ akupunktury na zwalczanie objawów kolki u niemowląt był badany już wcześniej, z jednym małym badaniem przerpowadzonym w 2010 roku wykazującym korzyści, a innym opublikowanym w 2013 roku Scandinavian Journal of Primary Health Care nie wykazującym oznak ulgi.
Eksperci nie są też zgodni w kontekście statystycznej analizy wyników. Tim Cole, profesor statystyki w UCL Institute of Child Health stwierdził, że: „Badanie analizuje problem (w jaki sposób akupunktura wpływa na płacz z powodu kolki) na wiele różnych sposobów, ale podkreśla tylko te, w których akupunktura wydaje się mieć wpływ. Jest to mylące, ponieważ może to być zbieg okoliczności. Ponadto rozmiar efektu jest bardzo mały, nawet jeśli jest prawdziwy ”.
Dlatego stwierdzenie, że akupunktura pomaga, może zostać wyolbrzymione przez sposób przeprowadzenia analizy i prezentacji jej wyników. Nie jest też jasne, czy grupie, która nie była poddana działaniu akupunktury, zaproponowano bardziej tradycyjne techniki kojące. Stąd zbyt entuzjastyczne podejście do badania może finalnie skończyć się dużym rozczarowaniem.
3. Co zatem działa?
Istnieje wiele bardziej tradycyjnych technik, które mogą pomóc w łagodzeniu przykrych objawów kolki u niemowląt. Obejmują one:
- trzymanie dziecka na rękach
- minimalizowanie połykania powietrza podczas karmienia przez pionową pozycję dziecka
- odbijanie po karmieniu
- delikatne kołysanie na ramieniu
- kąpiel w ciepłej wodzie
- delikatne masowanie brzuszka
- biały szum
- jazda samochodem
- specjalna dieta karmiącej mamy
- środki farmaceutyczne
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tu: Sposoby na kolkę niemowlęcą.
Należy też pamiętać, że mogą istnieć także inne powody powodujące nadmierny płacz, takie jak na przykład głód, zmęczenie lub brudna pielucha, a wszelkie niepokojące objawy w zachowaniu dziecka powinien diagnozować lekarz.
Prawda jest jedna, jak rodzic widzi, że nic nie pomaga przeciwdziałać kolce to chwyta się każdej zasłyszanej metody. Ja nie zawachałabym się spróbować.
Jej nie wiem jak zdesperowana musiałabym być, żeby zdecydować się na akupunkturę u swojego dziecka. Co prawda słyszałam o jej medycznych właściwościach, ale nakłuwać takie malutkie dzieciątko to chyba by było dla mnie za wiele.