Błędy groźne dla dziecka, które popełnia wielu rodziców

Wychowywanie dziecka to zadanie, które wymaga od jego opiekunów nie lada przezorności i rozwagi. Nietrudno bowiem wyobrazić sobie całą listę zagrożeń, które czyhają na niemowlaka na różnych etapach jego rozwoju. Jest jednak także cała masa niebezpieczeństw, które jest nam ciężko przewidzieć i czasem zupełnie nieświadomie wystawiamy własne dziecko na ogromne zagrożenie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy…

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Młodzi rodzice i małe dzieckoPerrault to mama, który na co dzień mieszka w Baton Rouge w Luizjanie. Jako jedna z niewielu mam nie kryje się z całą litanią zaniedbań, które przytrafiły jej się w podróży zwanej rodzicielstwem. Na podstawie własnych doświadczeń twierdzi, że nie ma możliwości bycia idealnym rodzicem. Biorąc pod uwagę dziesiątki ostrzeżeń widocznych na każdym kroku codziennego życia oraz wiadomości informujące o kolejnych wypadkach każdego dnia, naprawdę nie jest łatwo przewidzieć i zneutralizować zagrożenia, które potencjalnie mogą zagrażać naszym dzieciom lub nam samym.

„Czasem trudno jest określić, na co zwracać baczną uwagę, a które ostrzeżenia można traktować nieco mniej serio” – mówi Perrault.

Niedawno, na przykład, Amerykańska Akademia Pediatrii opublikowała rekomendację pozbycia się gadżetu, który można znaleźć w niemal każdym publicznym żłobku oraz domu gdzie jest niemowlak: osłonek na boki łóżeczka. Okazuje się bowiem, że takie osłonki na łóżeczko spowodowały w USA śmierć łóżeczkową dwudziestu siedmiu dzieci w ciągu 20 lat.

Czy 27 przypadków w ciągu 20 lat to dużo czy mało? Biorąc pod uwagę ogólne dane statystyczne to bardzo mało, jednak dla rodziców tych dzieci to zapewne najbardziej bolesna statystyka w życiu.

Poniżej znajdziesz listę pięciu błędów potencjalnie groźnych dla zdrowia i życia dziecka, które popełnia bardzo wielu rodziców i z całą pewnością warto poważnie pomyśleć o ich wyeliminowaniu jeśli zdarzają się także Tobie.

1. Zbyt wczesne przeniesienie dziecka na większy fotelik samochodowy

Naturalną skłonnością wielu rodziców jest chęć przyspieszanie rozwoju swojego dziecka, niezależnie czy jest to nowy rozmiar pieluchy, czy też grupa w przedszkolu. Ale dr Jennifer Shu, rzeczniczka Amerykańskiej Akademii Pediatrii, mówi, że rodzice powinni zachować rozsądne tempo, jeśli chodzi o foteliki samochodowe i pozostać we właściwym rozmiarze, dopóki dziecko nie będzie wystarczająco duże, aby faktycznie go zmienić. Jeśli zatem nie jesteś pewna co do rozmiaru fotelika, który będzie odpowiedni dla Twojego dziecka to zapytaj sprzedawcy w sklepie lub sprawdź oficjalne dane z zakresem rozmiarów na stronie producenta.

2. Pozwalanie dziecku spać w kołysce

Gdy Twoje dziecko zasypia w kołysce, to zwykle ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, jest ryzykowanie obudzenia go. Jednak w  zaleceniach wydanych przez Amerykańską Akademię Pediatrii wyczytać można, że zbyt długie spanie w pozycji siedzącej może utrudnić dziecku pobieranie wystarczającej ilości tlenu.
To samo dotyczy fotelików samochodowych. Oczywiście, trzymaj dziecko wpięte w foteliku samochodowym, jeśli zaśnie podczas jazdy, ale kiedy wrócisz do domu, wyjmij je z siedzenia i włóż do łóżeczka. Nie pozostawiaj dziecka w foteliku samochodowym po powrocie do domu. Pozostawianie go w pozycji siedzącej może utrudniać prawidłowe oddychanie, a ponadto może przyczynić się do powstania deformacji na głowie dziecka oraz problemów z refluksem.

3. Pozwalanie dziecku na oglądanie “edukacyjnych” filmów

Twoje dziecko z całą pewnością nie zamieni się w Einsteina, oglądając film, niezależnie od tego, co obiecują jego autorzy i sprzedawcy. Amerykańska Akademia Pediatrii raz po raz ostrzega rodziców, aby dzieci w wieku poniżej 2 lat były jak najbardziej „wolne od ekranu”.

W niedawnym badaniu 90% rodziców stwierdziło, że ich dzieci w wieku poniżej 2 lat regularnie oglądają jakąś formę mediów elektronicznych. Większość pediatrów twierdzi natomiast, że filmy wideo są edukacyjne tylko wtedy, gdy dziecko może zrozumieć treść i kontekst, a jedynie osoby starsze niż 2 lata posiadają tę zdolność.

„Wyjaśniam rodzicom, że oglądanie telewizji lub filmów utrudnia rozwój mowy, ponieważ im więcej czasu dziecko ogląda telewizję, tym mniej czasu możesz z nim rozmawiać i wchodzić w inne interakcje” – mówi dr Lance Goodman. pediatra z Boca Raton na Florydzie.

Mama i bobas na łące

4. Na plecach czy na brzuszku?

Generalną zasadą jest, że niemowlaki i małe dzieci powinny spać na plecach. Taka pozycja zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (z ang. SIDS).
Ale podczas gdy niemowlak nie śpi, pozwól mu poprzebywać w pozycji na brzuszku. W ten sposób lepiej rozwinie siłę górnej części ciała, co pozwoli mu łatwiej się podciągać i czołgać. Dodatkowo czas spędzony na brzuchu pomaga zapobiegać deformacjom czaszki.

5. Podgrzewanie buteleczki dziecka w mikrofalówce

Wspomniana wcześniej Perrault krzywi się, kiedy przypomina sobie, jak podgrzewała w kuchence mikrofalowej butelki z jedzeniem dla swojej najstarszej córki.
„Później usłyszałem te wszystkie straszne rzeczy o BPA i chemikaliach wypływających z plastiku, więc nie robiłam już tego z trójką pozostałych dzieci” – mówi.
Amerykańska Akademia Pediatrii radzi rodzicom, aby nie podgrzewali butelek z pokarmem w kuchence mikrofalowej z powodu obaw związanych z BPA czyli bisfenolem A – substancją chemiczną stosowaną w niektórych materiałach opakowaniowych. Inne zagrożenie wynikające bezpośrednio z tej czynności to nierównomiernym nagrzewaniem się płynów, co oznacza, że usta dziecka mogą zostać poparzone.