8 wskazówek jak podróżować z dzieckiem z kolką niemowlęcą
Kolka niemowlęca dla większości rodziców oznacza poczucie głębokiego przygnębienia, frustrację i permanentne wyczerpanie fizyczne i psychiczne. Niewielu z nas w takim stanie ciała i ducha myśli o dalekich podróżach, a największym marzeniem zwykle jest wtedy solidna porcja niezakłóconego snu oraz względny spokój. Jest jednak grupa rodziców, która pomimo kolki u swojego dziecka decyduje się na dalekie podróże. Zdarza się też tak, że podróż nie jest zachcianką, a koniecznością. Bez względu na motywacje, warto w takim wypadku szczególnie dobrze przygotować się do podróży z dzieckiem, aby przebiegła sprawnie i nie przyprawiała nas o dodatkową dawkę niepotrzebnego stresu. Poniżej prezentujemy 8 wskazówek jak podróżować z niemowlakiem cierpiącym na kolkę niemowlęcą?
1. Miej pod ręką leki
Faktem jest, że każde dziecko inaczej reaguje na leki stosowane przeciw kolce niemowlęcej i nie ma jednego środka skutecznego we wszystkich wypadkach. Jeżeli jednak udało Ci się znaleźć preparat, który choćby częściowo łagodzi objawy kolki u Twojego niemowlaka to miej go zawsze pod ręką w czasie podróży. Musisz przy tym pamiętać, ze na lotniskach nie wolno mieć w bagażu podręcznym płynów o pojemności większej niż 100 ml. Sprawdź zatem w jakich pojemnościach dostępny jest Twój sprawdzony preparat i w razie potrzeby do podróży zakup mniejsze opakowanie.
Wybierasz się w dłuższą podróż? W takim wypadku nie zapomnij zrobić odpowiednich zapasów, ponieważ nie wszystkie lekarstwa dostępne w Polsce znajdziesz też za granicą, czy choćby w mniejszych polskich miejscowościach.
2. Zacznij od krótszych dystansów
Jeżeli podróż z dzieckiem wynika z Twojej miłości do turystyki to dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie wspólnego podróżowania od krótszych eskapad. Jeżeli chcesz lecieć samolotem to w ofercie linii lotniczych znajdziesz mnóstwo ciekawych destynacji europejskich dostępnych w zasięgu 2-3 godzin lotu. W ten sposób zaobserwujesz jak maleństwo zachowuje się w podróży. Być możne biały szum słyszalny we wnętrzu samolotu je uspokaja i płacz kolkowy w ogóle nie wystąpi?
3. Podróżuj w miejsca, gdzie się zrelaksujesz
Jeżeli Twoja wyprawa ma być stricte turystyczna to zaplanuj swoją podróż w miejsce, gdzie faktycznie masz szansę wypocząć w płaczącym dzieckiem i zregenerować nieco sił. Nie najlepszym wyborem z całą pewnością będą wycieczki objazdowe, nastawione na zwiedzanie czy też odwiedzanie wielkich, zatłoczonych miast. W takich warunkach Twój poziom stresu raczej się nie zredukuje. Co innego jeżeli wybierzesz jakąś fajną agroturystykę, gdzie więcej jest zwierząt i trawy niż ludzi, powietrze czyste i łatwiej jest ukoić swoje zmysły.
4. Dostosuj czas podróży
Większość rodziców kolkowych dzieci z czasem dostrzega pewne schematy czasowe w atakach kolki niemowlęcej u swojego maluszka. Badania pokazują, że najczęstsze i najbardziej donośne ataki kolki u niemowląt występują w godzinach wieczornych. Jeżeli zatem masz możliwość dostosowania godzin swojej podróży to staraj się celować w sloty czasowe kiedy Twoje dziecko płacze najmniej.
5. Nastaw się psychicznie
Przed udaniem się w podróż warto też popracować nad odpowiednim nastawianiem psychicznym. Przygotuj się zatem mentalnie nawet na najgorszy wariant, gdy Twoje dziecko będzie płakało niemal przez całą podróż. Ułóż sobie w głowie co w takiej sytuacji będziesz robić i jakie środki zaradcze możesz podjąć. Uświadom też sobie, że płaczące dziecko tworzy pewien dyskomfort dla współpasażerów podróży, ale zasadniczo jest czymś normalnym i masz na to niewielki wpływ, więc nie musisz mieć poczucia wstydu czy zażenowania. Jeżeli dobrze przygotujesz się mentalnie na pesymistyczny wariant to dużo łatwiej będzie Ci znieść to co się wydarzy faktycznie.
6. Poproś o tylne miejsce
Nie ma nic gorszego niż ludzie gapiący się, gdy próbujesz pocieszyć płaczące dziecko. Zwykle czujesz się już wystarczająco źle, wiedząc, że przeszkadzać innym, więc pretensjonalny wzrok współpasażerów może być dodatkowo stresujący i frustrujący. Kiedy siedzisz z przodu, ludzie naturalnie będą na Ciebie patrzeć, ponieważ będziesz w zasięgu ich wzroku. Jeśli zatem to możliwe, to wybierz do siedzenia tylny rząd. Co Ci to da? Po wylądowaniu możesz szybko wyjść ze środka transportu, którym podróżujesz, a współpasażerowie będą musieli bardziej się wysilić, żeby skarcić Cię swoimi niesympatycznymi spojrzeniami.
7. Przeanalizuj sensowność podróży
Przed zaplanowaniem wyjazdu dobrze przemyśl, czy naprawdę chcesz lub musisz to zrobić? Często pierwsze skojarzenie i wyobrażenie na temat wyjazdu z dzieckiem dość mono mijają się ze stanem faktycznym. Większość z nas bazuje wtedy na pozytywnych emocjach i skojarzeniach wynikających z poprzednich podróży, nie analizując jak tak naprawdę różny będzie to wyjazd. Staraj się zatem twardo stąpać po ziemi i realistycznie podchodzić do swoich oczekiwań i celów. Podpytaj też swoich znajomych w podobnej sytuacji o ich doznania i doświadczenia. Od razu zaznacz, że zależy Ci na jak najbardziej obiektywnej ocenie. Jest to istotne, ponieważ wielu z nas ma tendencję do nierealistycznego idealizowania wakacji na których byliśmy.
8. Dobra organizacja
Przed wyjazdem postaraj się nie skupiać wyłącznie na potrzebach dziecka, aby nie zapomnieć zadbać o inne rzeczy. Przydatna w takim wypadku będzie np. lista podróżna, na której będziesz miała zapisane wszystkie przedmioty, które należy spakować i konsekwentnie wykreślaj je z listy, dopiero gdy znajdą się w torbie. Postaraj się także aby ilość toreb, które zabierzesz ze sobą umożliwiała Ci sprawne przemieszczanie się w trudnych warunkach (np. zatłoczone dworce czy lotniska) z dzieckiem na rękach.
Porada nr 4 bezcenna. Dla nas każda podróż z placzacym dzieckiem to było wyzwanie, ale od czasu jak zaczęliśmy baczniej obserwować cykl dobowy naszego dziecka z każdą podroza było łatwiej. Powodzenia kolkowi rodzice😉
U nas córka bardzo dobrze znosiła podróż samochodem, gdy trapila ją kolka niemowlęca. Generalnie w wielu wypadkach kolkowe dzieci uspokajają się podczas jazdy autem, więc warto brać to pod uwagę.