Jak wybrać wózek dziecięcy?
Rynek wózków dziecięcych w dzisiejszych czasach pęka w szwach od możliwości wyboru. Ilość dostępnych modeli i różnych technologii jest tak duża, że wielu osobom łatwiej jest wybrać nowy samochód niż wózek dla swojego bobasa. Przy tak wielu opcjach i typach ukierunkowanych na wiele różnych stylów życia, właściwie nie da się jednoznacznie określić, która oferta jest najlepsza. Istnieją jednak pewne podstawowe cechy wspólne, którym warto się przyjrzeć przed dokonaniem ostatecznego wyboru.
1. Dostosowanie dla potrzeb noworodka
Ponieważ noworodki nie są jeszcze w stanie samodzielnie siadać, potrzebują oparcia, które albo całkowicie się odchyli, ma specjalną nasadkę na gondolę do regulowania pozycji lub alternatywnie może miec wpięte nosidełko. W takim wypadku upewnij się, jednak, że nosidełko łatwo i solidnie zablokuje się w wózku.
2. Bezpieczne zapięcie
Z kolei w spacerówce dziecko powinno zawsze być dobrze zabezpieczone, najlepiej pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa, które w razie potrzeby można szybko zapiąć, rozpiąć lub wyregulować. Paski powinny być wykonane z solidnego materiału, który jednocześnie będzie miły w dotyku, aby nie podrażniać skóry dziecka.
3. Baldachim
Poszukaj takiego modelu wózka, który jest wystarczająco duży, aby chronić dziecko przed słońcem, wiatrem, deszczem oraz nieoczekiwanymi elementami, które mogą spadać z góry, jak np. patyki czy też liście w parku.
4. Moskitiera i cerata przeciwdeszczowa
Moskitiera to bardzo przydatny element wyposażenia wózka w porze wiosennej i letniej. Jeżeli nie ma jej w standardowym wyposażeniu modelu, którego zakup rozważasz to upewnij się czy można ją dokupić opcjonalnie. To samo dotyczy ceraty przeciwdeszczowej, którą można szybko zamontować, aby zabezpieczyć przed wodą odkryte powierzchnie wózka. Jeżeli producent nie przewidział możliwości użycia tych gadżetów w oglądanym przez Ciebie wózku, to lepiej rozejrzyj się za inną propozycją.
5. Hamulce
Sprawdź, jak łatwo jesteś w stanie zwolnić hamulce w oglądanym wózku. Niektóre przypadkowo odblokują się nawet po ich lekkim naciśnięciu, co nie powinno mieć miejsca i może być bardzo niebezpieczne (np. gdy wózek stoi na nierównej powierzchni i przez chwilę nieuwagi może Ci odjechać). Przesada w drugą stronę, czyli zbyt trudne operowanie hamulcem potrafi z kolei być frustrujące, więc szukaj złotego środka w tym temacie.
6. Zawiasy
Przed zakupem wykonaj coś na kształt kontroli bezpieczeństwa: sprawdź funkcje, które potencjalnie mogą przyciąć maleńkie palce u rąk i nóg – ruchome uchwyty, uchwyty na kubki, parasole przeciwsłoneczne, kosze itp. Wszystkie te elementy bezwzględnie powinny znajdować się poza zasięgiem dziecka lub być przykryte miękkim materiałem, aby uniknąć przypadkowych obrażeń.
7. Łatwość użycia
Wykonaj test jak proste jest pchanie i obracanie wózka. Czy jesteś w stanie sprawnie kontrolować go używając do tego celu tylko jednej ręki? Czy będzie mieścił się w stosunkowo ciasnych przestrzeniach? Czy jego waga jest rozsądna (szczególnie jeśli będziesz musiała go codziennie wnosić i znosić)? Weź także pod uwagę, że waga samego wózka to nie wszystko. Będziesz przecież mieć rosnące dziecko i sporo dodatkowych rzeczy przewożonych w wózku.
8. Komfort
W tym przypadku mamy na myśli Twój komfort. Zerknij zatem czy uchwyty są regulowane lub znajdują się na odpowiedniej wysokości? Czy podczas pchania wózka musisz zmienić swój normalny krok (np. dlatego, że inaczej będziesz go kopać czubkami butów)? Upewnij się, że każdy, kto planuje często korzystać z wózka, może to robić w sposób wygodny. Jeśli między Tobą, a Twoim partnerem jest duża różnica wzrostu to prawdopodobnie będziesz potrzebować czegoś z porządną regulacją wysokości rączek do pchania.
9. Czynnik wzrostu
Jeśli planujesz używać wózka, który łączy funkcje gondoli i spacerówki to sprawdź jak będzie się w nim czuło większe dziecko? Na przykład, czy oparcie w pełni się rozkłada i ma wydłużony podnóżek, aby dziecko mogło wygodnie spać?
10. Przestrzeń na sprawunki
Zastanów się, co będziesz nosić ze sobą na spacery z dzieckiem i sprawdź czy schowki w wózku pomieszczą te wszystkie rzeczy. Najlepiej dodaj do tego jeszcze dodatkowy margines bo czasem ciężko jest przewidzieć wszystkie przyszłe potrzeby i warto mieć też trochę wolnego miejsca np. na wypadek gdy na spacerze z dzieckiem wstąpisz do sklepu.
11. Rozmiar
W przypadku wózka rozmiar zdecydowanie ma znaczenie. Z jednej strony nie powinien być zbyt mały – aby dziecko czuło się w nim komfortowo kiedy nieco podrośnie. Nie powinien być też zbyt duży ponieważ, zwykle przekłada się to na jego większą wagę oraz sprawia problemy przy nawigowaniu i przechowywaniu.
12. Amortyzatory
Dobre amortyzatory to jeden z tych pozornie mniej istotnych elementów po którym rozróżnisz dobre wózki od tych słabszych. Naprawdę dobrze jest przyjrzeć się amortyzatorom ponieważ w bardzo dużym stopniu przekładają się na komfort dziecka, gdy jeździsz po nierównych powierzchniach (choćby chodniki z płyt). Doznania jakie odczuwa dziecko możesz porównać do jazdy po kocich łbach samochodem z dobrymi i słabymi amortyzatorami. Jest różnica, prawda?
13. Koła
Tworzywo z którego wykonane są kółka wózka to kolejny ważny element, który wpływa na komfort jazdy (Twój i dziecka). Najsłabsze koła plastikowe są bardzo głośne, mają słabą przyczepność i ciężko się nimi nawiguje. Jeżeli możesz pozwolić sobie na wózek lepszej klasy to lepiej z nich zrezygnuj i poszukaj takiego który ma koła pompowane, piankowe lub żelowe. Koła pompowane najlepiej amortyzują wstrząsy, ale można je przebić. Koła piankowe są lekkie i nie da się ich przebić, ale nieco słabiej amortyzują wstrząsy i są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei koła żelowe to nowość na rynku, która ma łączyć zalety kół pompowanych i piankowych, jednocześnie eliminując ich wady. Niestety koła żelowe dobrej klasy widocznie podnoszą też dosyć istotnie cenę zakupu wózka.
Dodatkowo zwróć uwagę na rozmiar kół. Te powyżej 15 cm średnicy zdecydowanie lepiej spiszą się w trudniejszym terenie i gwarantują płynniejszą jazdę.
14. Składanie
Składanie wózka to obecnie standardowa funkcjonalność i na dobrą sprawę trudniej jest znaleźć wózek, który nie posiada tej funkcji niż taki który ją ma. Jednak istotne jest to jak łatwo możesz złożyć wózek i jaką powierzchnię wtedy zajmuje. Skonfrontuj te wymiary z pojemnością bagażnika swojego samochodu, aby upewnić się, że bez problemu się tam zmieści. A łatwość jego składania docenisz szczególnie wtedy, gdy na popołudniowym spacerze za miastem złapie Cię deszcz i będziesz chciała jak najszybciej schronić się w aucie.
15. Materiał pokrycia
Materiał wierzchni wózka jest bardzo istotny z kilku względów. Po pierwsze powinien być wodoodporny bo prędzej czy później na spacerze złapie Cię deszcz lub śnieg i warto mieć pewność, że zbyt dużo wody nie dostanie się do wnętrza wózka. Istotny jest także kolor i faktura materiału. Jasne kolory dobrze odbijają słońce i prezentują się bardzo efektownie, ale mogą być małym koszmarek przy czyszczeniu. Z kolei kolor czarny będzie fatalny w gorące dni ponieważ najmocniej się nagrzewa.
16. Twoje potrzeby
Po zapoznaniu się z podstawami zacznij zadawać sobie kilka pytań na temat swojego stylu życia i tego, czego naprawdę potrzebujesz od wózka? Kilka rzeczy do rozważenia to:
- Przy jakiej pogodzie będziesz go używać? Pogoda w Polsce jest dosyć zmienna, więc prawdopodobnie przyda się coś uniwersalnego.
- Czy żyjesz w środowisku miejskim czy podmiejskim? Czy będziesz miała do czynienia z nierównymi ulicami, niedogodnościami klatek schodowych, stromymi wzgórzami lub innymi trudnymi sytuacjami?
- Do jakiego wieku dziecka zamierzasz używać wózka?
- Czy zamierzasz używać wózka wraz z innym rodzicem lub opiekunem?
- Ile miejsca potrzebujesz w jego schowkach?
- Czy będziesz musiała często składać i rozkładać wózek?
- Jak duży jest bagażnik samochodu do którego będzie musiał mieścić się wózek?
- Czy chcesz mieć możliwość korzystania z tego samego wózka jako gondoli i spacerówki?
- Jaki jest budżet, w którym musisz się zmieścić?
- Czy jesteś fit-mamą, która chce łączyć spacery z wózkiem z joggingiem?
Wybór wózków faktycznie jest ogromny, ale w cenie około 1000zł można dostać już całkiem przyzwoite modele. Wiadomo, jak kogoś stać to może celować w Teutonie za 4000zł, ale to już raczej rozwiązania luksusowe. Duży plus droższych wózków to, to, że można je później całkiem korzystnie sprzedać bo po 1 a nawet po 2 dzieci zwykle wciąż są w bardzo przyzwoitym stanie.
Masz wybór wózka nie był faktycznie łatwy i zajął nam dobrych kilka dni zanim podjęliśmy decyzję z mężem o wózku dwa w jednym(gondola i spacerówka) Greco Evo. Kierując się wyborem do rozważenia wszystkich powyższych doszedł jeszcze aspekt finansowy, bo w naszym przypadku wózek posłużył nam do 2 roku życia naszego synka i nie chcieliśmy wydawać kilku tysięcy na super wypasiony wózek wiedząc, że mniej znane marki oferują podobne funkcje i udogodnienia.