Jakie buciki dla niemowlaka będą odpowiednie?
Jednym z koniecznych zakupów, który często sprawia kłopot młodym rodzicom, jest zakup bucików niemowlęcych. Stopa niemowlęcia dosyć mocno różni się w swej budowie od stopy osoby dorosłej. Inaczej jest też użytkowana, a ponadto szybko się rozwija. Jak zatem wybrać odpowiednie obuwie, które będzie bezpieczne, wygodne oraz nie będzie ograniczało rozwoju umiejętności ruchowych dziecka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Zacznijmy o tego, że dopóki dziecko nie zacznie chodzić, to w zasadzie nie potrzebuje obuwia w ogóle. Co więcej buty z twardą podeszwą w tym okresie życia, mogą faktycznie ograniczać rozwój mobilności dziecka. Skarpetki, botki i buciki z miękką podeszwą przydają się do ogrzania ciała, ale przy odpowiedniej temperaturze gołe stopy też są w porządku.
Gdy Twoje dziecko zacznie stawiać pierwsze kroki, nadszedł czas na zakup bardziej stabilnych bucików. Powinny one mieć elastyczną, niepoślizgową podeszwę (zwykle gumową) oraz solidną cholewkę. Buty na ten wiek dziecka, mają za zadanie chronić stopy przed czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby wyrządzić maluszkowi krzywdę. Jeżeli bierzemy pod uwagę przechadzki po domu to nadal dobrym pomysłem jest noszenie grubszych skarpet lub miękkich bucików domowych. Stawianie pierwszych kroków z bosymi lub lekko przykrytymi stopami pomaga maluchom w budowaniu siły i koordynacji w nogach i stopach.
Uwaga! Stopa malutkiego dziecka wciąż się rozwija, więc nie będzie wyglądać (lub działać) tak jak stopa osoby dorosłej. Jeśli na przykład Twoje dziecko nadal ma wyściółkę z tłuszczu dziecięcego pod łukami, może to wyglądać jak płaskostopie, ale wcale nim nie być. Może mieć także tendencję do zawijania palców u nóg podczas chodzenia co jest naturalnym odruchem u małych dzieci.
Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące Cię objawy dotyczące stóp Twojego dziecka to zgłoś je lekarzowi. Zwykle łatwiej jest skorygować problemy ze stopami, gdy dziecko jest młodsze.
1. Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów dla małego dziecka?
Sznurowadła lub rzepy
Zapięcia na rzepy ułatwiają zakładanie i zdejmowanie butów, a więc nie będziesz musiała martwić się o sznurowanie sznurówek przez cały dzień. Rodzi to jednak ryzyko, że dziecko może wymyślić, jak zdjąć buty i korzystać z tej umiejętności kiedy najmniej tego chcesz! Jeśli zdecydujesz się na buty ze sznurowadłami, upewnij się, że są wystarczająco długie, aby wiązać podwójne węzły co sprawia, że nie rozwiązują się tak często.
Oddychający, lekki materiał
Miękka skóra lub pokrycie materiałowe to zwykle najlepszy wybór. Unikaj sztywnej skóry, która może utrudniać rozwój stopy, oraz materiałów syntetycznych, które nie oddychają.
Zegnij podeszwy
Podeszwy co do zasady powinny być elastyczne i mieć dobrą przyczepność do podłoża. Podeszwa z gumy niepoślizgowej z dodatkowymi wypustkami zapewnia dobrą przyczepność.
Dobierz odpowiedni rozmiar
Ważne jest, aby przymierzyć dziecku buty przed zakupem. Kiedy w nich stanie, powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby wcisnąć małego palca między jego piętę, a koniec buta oraz pełną szerokość kciuka między końcem jego najdłuższego palca, a przodem buta (to sprawdzisz np. przygniatając przód obuwia). But powinien zapewniać wystarczającą przestrzeń do poruszania się stopy w jego wnętrzu, ale jednocześnie nie być zbyt duży. Ponieważ małe stopy rosną bardzo szybko, dobrym pomysłem jest sprawdzanie ich co miesiąc, aby upewnić się, że buty nadal pasują.
Objętość buta
Jeśli but jest wykonany z miękkiego materiału, spróbuj chwycić część materiału na jego górnej części, gdy dziecko ma go założonego. Jeśli nie możesz tego zrobić, może to oznaczać, że materiał jest mocno naprężony, a w efekcie buty mogą być zbyt ciasne.
Kupuj popołudniu
Stopy niemowląt często puchną i stają się większe pod koniec dnia. Buty zakupione rano, wieczorem mogą okazać się zbyt ciasne.
Poszukaj miejsc problemowych
Małe dzieci nie potrafią jeszcze jasno określić swoich odczuć. Pozwól zatem dziecku pochodzić po sklepie w butkach, które masz zamiar kupić. Następnie zdejmij je i poszukaj podrażnionych miejsc na stopie dziecka. Jeżeli znajdziesz zaczerwienienia może to oznaczać, że w tym miejscu bucik uciska lub obciera małą stópkę i warto zastanowić się nad zakupem innego modelu.
2. Podsumowanie
Kupowanie obuwia dla niemowlaka nie powinno Cię zbyt mocno stresować, ponieważ w zasadzie nie wiąże się z zagrożeniem bezpieczeństwa dziecka, a chodzi bardziej o jego komfort. W ostatnich latach pojawiały się jednak doniesienia prasowe o sandałach i butach dziecięcych, które były wycofywane ze sprzedaży ze względu na elementy dekoracyjne lub zapięcia, które mogły się oderwać i stwarzać ryzyko zadławienia. Zdiagnozowano też ostre metalowe części, które mogą powodować ryzyko zranienia. Dlatego zawsze sprawdzaj ogólną jakość wykonania bucików, które zamierzasz kupić.
Zgadzam się żeby nie oszczędzac na butach dla maluchów. Mój synek pierwsze buciki miał ze skórki, profilowane, za kostkę i na rzep. Stawiając pierwsze kroki miałam pewnośc, że nie upadnie, że stopka się nie spoci i noga jest prawidlowo podparta. Sama też nie oszczędzam na butach dla siebie więc czemu mam żałować dziecku skoro korzyści się wymierne.
Polecam też nie oszczędzać zbytnio na bucikach dla dziecka bo kiedyś sama zrobiłam ten błąd i później mocno żałowałam. Uznałam że skoro stopka niemowlaka tak szybko rośnie to nie ma co inwestować za dużo i kupiłam jeden z tańszych modeli. Już po kilkunastu dniach ten wyrób butopodobny zaczął zwyczajnie śmierdziec po każdym założeniu. Zapewne to wina fatalnych materiałów użytych do ich produkcji. Tak czy inaczej dostałam nauczkę i przestrzegam inne mamy przed podjęciem podobnego błędu.