Lefax czy Sab Simplex? Oto jest pytanie!

Jak zapewne się orientujesz Lefax Pump Liquid oraz Sab Simplex to dwa najpopularniejsze w Niemczech preparaty w formie kropli do stosowania na objawy kolki niemowlęcej. Oba niedostępne w Polsce w oficjalnej dystrybucji, więc i źródła informacji na ich temat w języku polskim są dosyć ograniczone. Który zatem wybrać będąc w Niemczech? Poniżej przedstawiamy porównanie obu preparatów, które w znacznym stopniu powinno ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji.

Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 3.3]

Oryginalny Sab Simplex butelka

Butelka oryginalnego Lefaxu

1. Producent

PFIZER PHARMA PFE GmbH

Linkstr. 10

10785 Berlin

Bayer Vital GmbH

51368 Leverkusen

Obaj producenci to firmy od wielu lat obecne na światowym rynku farmaceutycznym, z bogatymi tradycjami oraz wysokim poziomem wiarygodności. Z wysokim stopniem odpowiedzialności można zatem stwierdzić, że zarówno Pfizer jak i Bayer to firmy godne zaufania.

2. Wydajność

Sab Simplex:

69,19 mg Symetykonu na 1 ml

Ilość preparatu w butelce: 30 ml

Lefax Pump Liquid:

41,2 mg Symetykonu na 1 ml

Ilość preparatu w butelce: 50 ml

Najbardziej istotnym składnikiem obu preparatów jest osławiony symetykon. Jest to składnik aktywny mający pomagać w eliminowaniu bolesnych objawów kolki niemowlęcej. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że bardziej wydajny jest Lefax Pump Liquid ponieważ butelka zawiera, aż 50 ml preparatu w porównaniu do “zaledwie” 30 ml Sab Simplexu. Jak zwykle jednak diabeł tkwi w szczegółach. Okazuje się bowiem, że Lefaxu bezsprzecznie jest więcej, jednak stężenie Symetykonu jest mniejsze. Zatem mówiąc kolokwialnie, jest on “słabszy”.

Aby precyzyjnie porównać oba preparaty najlepiej policzyć, który zawiera więcej symetykonu w całej swojej objętości.

Lefax Pump Liquid zawiera 41,2 mg symetykonu na 1 ml i jest go 50 ml. Zatem mnożymy 41,2 x 50 = 2060 mg symetykonu

Sab Simplex zawiera 69,19 mg symetykonu na 1 ml i jest go 30 ml. Zatem mnożymy 41,2 x 50 = 2075,7 mg symetykonu

Wynika z tego, że faktyczna różnica całkowitej zawartości symetykonu wynosi… niespełna 1% na korzyść Sab Simplexu. Różnica jest jednak tak mała, że nie ma sensu wskazywać tu zwycięzcy. Dodatkowo, jeden rodzic będzie preferował słabsze stężenie preparatu, a inny mocniejsze.

3. Konserwanty

Sab Simplex:

Kwas sorbinowy (E200) oraz sorbinian potasu (E202)

Lefax Pump Liquid:

Benzoesan sodu (E211)

W idealnym świecie chcielibyśmy nie widzieć konserwantów w ogóle. Rzeczywistość jednak wygląda tak, że produkty farmaceutyczne (podobnie jak spożywcze) są wprost nafaszerowane konserwantami przeróżnej maści. Ma to swoje uzasadnienie w przedłużaniu ich trwałości i przydatności do spożycia. Rodzajów konserwantów jest jednak cała gama i nie wszystkie cieszą się równie dobrą reputacją. Jakie konserwanty zawierają zatem oba omawiane preparaty?

Lefax Pump Liquid zawiera w swoim składzie kwas sorbinowy (E200) oraz sorbinian potasu (E202) Kwas sorbinowy jest prekursorem sorbinianu potasu. Obie substancje są uważane za jedne z najbezpieczniejszych konserwantów.  Według badań naukowych są metabolizowane w organizmie człowieka analogicznie do kwasów tłuszczowych i przez to uważane za nietoksyczne.

W składzie Sab Simplexu znajdziemy za to benzoesan sodu (E211), a ten konserwant już tak dobrej opinii nie ma. Co prawda jest uznany za substancję bezpieczną dla zdrowia człowieka, jednak tylko jeśli jest spożywany w ilościach mniejszych niż 5 mg/kg masy ciała dziennie. Nie kumuluje się w organizmie, ponieważ jest łatwo wchłaniany z przewodu pokarmowego, a następnie metabolizowany w wątrobie do kwasu hipuronowego. W tej postaci wydalany jest z organizmu wraz z moczem w ciągu około 6 godzin od spożycia. Tak prezentują się oficjalne dane. Mniej oficjalnie podejrzewa się jednak, że benzoesan sodu powoduje stosunkowo częste alergie, a dzieci w wieku do dwóch lat mogą mieć problem z jego metabolizowaniem.

Porównując substancje konserwujące zawarte w Lefaxie oraz Sab Simplexie, bardziej bezpieczne wydają się być te zawarte w Lefaxie. Co prawda wszystkie składniki obu preparatów są w Niemczech uważane za w pełni bezpieczne dla niemowląt oraz dopuszczone do spożycia, jednak kiedy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości w tym aspekcie to chyba lepiej dmuchać na zimne.

4. Cena

Sab Simplex:

Cena w stacjonarnych aptekach niemieckich waha się w przybliżonym zakresie: 6,20 – 9,90 €

Lefax Pump Liquid:

Cena w stacjonarnych aptekach niemieckich waha się w przybliżonym zakresie: 5,80 – 9,40 €

Niektórzy twierdzą, że cena czyni cuda, zatem ten czynnik także musimy wziąć pod uwagę porównując oba preparaty. Zestawiając ze sobą ceny standardowych opakowań Sab Simplexu (30 ml) oraz Lefax Pump Liquid (50 ml) okaże się, że w zdecydowanej większości niemieckich aptek stacjonarnych tańszy będzie zakup Lefaxu. Różnice w cenach nie są bardzo duże i zazwyczaj nie przekraczają 10-15%. Jeśli jednak kupujemy od razu większą ilość to już odczujemy różnicę kilku Euro, które możemy zaoszczędzić. Zatem w tym wypadku ponownie punkt dla Lefaxu.

5. Jak stosować Sab Simplex?

Przyjmować według wskazań lekarza lub farmaceuty. Jeśli nie jesteś pewien jak stosować lek to skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Zazwyczaj stosowana dawka to:

  • W objawach żołądkowo-jelitowych związanych z gazami, np. wzdęcia.
    Niemowlęta i dzieci karmione z butelki:
    Do każdej porcji pokarmu w butelce dodać 15 kropli (0,6 ml).
    Preparat miesza się łatwo z innymi płynami, np. z mlekiem.
    Dla dzieci karmionych piersią, preparat może być podawany bezpośrednio przed każdym karmieniem małą łyżeczką.
    Małe dzieci:
    15 kropli (0,6 ml) w czasie lub po posiłku.
    W razie potrzeby, kolejne 15 kropli można również stosować przed snem.
  • W leczeniu wzdęć u dzieci w wieku szkolnym i dorosłych:
    Dzieci w wieku szkolnym: 20 do 30 kropli (0,8 do 1,2 ml)
    Dorośli: 30 do 45 kropli (1,2 do 1,8 ml)
    Podaną dawkę stosować co 4 do 6 godzin. Może być zwiększona w razie potrzeby.
  • Badania radiologiczne
    Aby przygotować się do badania rentgenowskiego podać 3 do 6 łyżeczek (15 do 30 ml) już w przeddzień badania.
  • Ultrasonografia (USG)
    W ramach przygotowań do USG, podać 3 łyżeczki (15 ml) na około 3 godziny przed USG oraz 3 łyżeczki (15 ml) w przeddzień badania.
  • Endoskopia
    Przed endoskopią podać od ½ do 1 łyżeczki (od 2,5 do 5 ml).
  • Zatrucie detergentami
    W przypadku zatrucia detergentami przyjąć dawkę stosownie do ciężkości zatrucia. Zaleca się minimalną dawkę równą 1 łyżeczce (5 ml).

6. Jak stosować Lefax?

Preparat Lefax Pump-Liquid należy przyjmować według wskazań lekarza lub farmaceuty. Jeśli nie jesteś pewien jak stosować lek to skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj stosowana dawka została opisana poniżej.

  • W przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych, związanych z gromadzącymi się gazami.
    Niemowlęta: 1-2 wciśnięcia pompki (odpowiednik 0,5-1 ml zawiesiny)
    Dzieci w wieku 1-6 lat: 2 wciśnięcia pompki (odpowiednik 1 ml zawiesiny)
    Dzieci w wieku – 7-14 lat: 2-4 wciśnięcia pompki (odpowiednik 1-2 ml zawiesiny)
    Młodzież i osoby dorosłe: 4 wciśnięcia pompki (odpowiednik 2 ml zawiesiny)

Pojedynczą dawkę zażywa się 3-5 razy dziennie. Niemowlętom podaje się preparat Lefax Pump-Liquid podczas posiłków.

  • W celu przygotowania do badań diagnostycznych w obszarze jamy brzusznej
    Zalecane dawkowanie wynosi 3 razy dziennie 4-6 wciśnięć pompki z preparatem Lefax Pump-Liquid (odpowiednik 6-9 ml zawiesiny) w przededniu badania oraz dziennie 4-6 wciśnięć pompki z preparatem Lefax Pump-Liquid (odpowiednik 2-3 ml zawiesiny) rankiem w dniu badania. Jako dodatek do zawiesin zawierających kontrast dodaje się 8-16 wciśnięć pompki z preparatem Lefax Pump-Liquid (odpowiednik 4-8 ml z awiesiny) na 1 litr preparatu kontrastowego w celu dwukrotnego zwiększenia skuteczności kontrastu.
  • W celu natychmiastowej pomocy w zatruciu środkiem powierzchniowo czynnym (płyn do mycia naczyń, płyn do prania, płyn do zmiękczania tkanin oraz mydło w płynie)
    Zależności od stopnia zatrucia dorośli winni otrzymać 1-2 łyżki stołowe (10-20 ml zawiesiny) Lefax Pump-Liquid. Dzieci otrzymują ½ – 1 łyżeczki (2,5-10 ml zawiesiny) Lefax Pump-Liquid. Po udzieleniu natychmiastowej pomocy niezbędne jest leczenie pod kierunkiem lekarza.
  • Sposób stosowania preparatu
    Zawiesinę należy zażywać podczas posiłków lub po posiłkach oraz w razie potrzeby również przed udaniem się do snu. Preparat należy zażywać w postaci nierozcieńczonej lub rozcieńczonej niewielką ilością cieczy. Lefax Pump-Liquid to preparat, wskazany szczególnie do stosowania u niemowląt i dzieci karmionych butelką, osób starszych oraz korzystających z protez zębowych. Preparat bezproblemowo rozpuszcza się w pokarmie dla dzieci, podawanym butelką oraz w innych cieczach, np. w mleku. W przypadku niemowląt możliwe jest podawanie zawiesiny bezpośrednio w butelce. Matki karmiące piersią mogą podawać Lefax Pump-Liquid przed karmieniem, np. za pomocą łyżeczki.

Należy pamiętać o konieczności silnego wstrząśnięcia preparatu Lefax Pump-Liquid!

7. Podsumowanie

Jeżeli nie masz osobistych preferencji to wynik porównywanych przez nas aspektów wskazuje, że to Lefax Pump Liquid bedzie nieco lepszą opcją. Zdecydowały o tym: nieco niższa cena oraz sprawiające wrażenie lepszych jakościowo substancje konserwujące. Sab Simplex jest jednak wciąż dużo bardziej znany i lepiej zakorzeniony w świadomości rodziców “kolkowych dzieci”. Żelazne prawa rynku pozwalają w takim wypadku na realizowanie nieco większych marż za porównywalne produkty. Inni producenci muszą się po prostu bardziej starać i zaoferować coś lepszego, aby bić się o pozycję pierwszego wyboru w walce z przykrymi objawami kolki u niemowląt. Pamiętaj jednak, że mimo iż oba produkty mają ten sam składnik aktywny, to nie są identyczne. Różnią się np. stężeniem symetykonu oraz substancjami uzupełniającymi co może finalnie przekładać się na ich działanie w poszczególnych przypadkach. Ostatecznym kryterium wyboru powinno być zatem zdrowie, bezpieczeństwo i najlepsza skuteczność w usuwaniu objawów kolki u Twojego maleństwa.