Porównanie wpływu białego szumu oraz kołysania na dzieci z kolką niemowlęcą

Badanie przeprowadzone pod przewodnictwem doktor Emel Sezici na Wydziale Pielęgniarstwa Pediatrycznego, Kutahya School of Health, Dumlupinar University, Kutahya w Turcji miało na celu porównanie wpływu kołysania oraz odtwarzania białego szumu na czas płaczu i snu u dzieci cierpiących z powodu kolki niemowlęcej.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Kolka niemowlęca jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarzy wśród dzieci młodszych niż 3 miesiące. Szacuje się, że około 20% dzieci w wieku powyżej 3 miesięcy również doświadcza kolki niemowlęcej. Często za przyczynę powstawania tego problemu uważa się indywidualne różnicowanie i dojrzewanie centralnego układu nerwowego, jednak teoria ta nie została póki co jednoznacznie udowodniona. Ciepłe kąpiele, karmienie piersią, kołysanie i włączanie białego szumu to metody niefarmakologiczne, które są często stosowane, aby łagodzić objawy kolki. Skuteczność tych działań została udowodniona w licznych badaniach, które były przeprowadzane niezależnie od siebie.

1. Metodologia badania

Badanie o którym mowa, przeprowadzono w okresie od kwietnia do grudnia 2016 roku. Próba badawcza składała się z 40 1-miesięcznych dzieci z bólami gazowymi, które przeszły badania przesiewowe.

Całkowita dobowa długość trwania płaczu i snu wszystkich dzieci w pierwszym tygodniu badania była odnotowywana bez jakiejkolwiek interwencji. W drugim tygodniu 20 losowo wybranych dzieci (pierwsza grupa) było kołysanych za każdym razem, gdy płakały. W trzecim tygodniu natomiast włączano im do słuchania biały szum.

Pozostałym 20 dzieciom (druga grupa) włączano do słuchania biały szum w drugim tygodniu badania oraz kołysano w trzecim tygodniu.

Kołysanie oraz odtwarzanie białego szumu trwały aż do momentu kiedy niemowlaki przestawały płakać. Po każdej interwencji długość trwania płaczu oraz snu dzieci były zapisywane do dzienniczków.

2. Rezultat badania

Wynik badania pokazał, iż odtwarzanie białego szumu znacząco zmniejszyło dzienne czasy płaczu (p <0,05) i zwiększyło czas trwania snu u dzieci z kolką (p <0,05) w porównaniu z kołysaniem w obu grupach.

Tabelka z wynikiem badania porównawczego

3. Konkluzja

Kołysanie i granie białego szumu wśród kolkowych dzieci to tylko niektóre z niefarmakologicznych metod stosowanych w takich przypadkach. Wyniki badania pokazują, że obie metody zmniejszyły czas trwania płaczu, a zwiększyły czas trwania ich snu w porównaniu z tygodniem kontrolnym. Jednak w porównaniu z kołysaniem, granie białego szumu okazało się bardziej skuteczną niefarmakologiczną metodą łagodzenia płaczu i wydłużania czasu snu kolkowych dzieci.

4. Znaczenie dla praktyki klinicznej

Wyniki badań wskazują, że stosowanie białego szumu jest właściwą metodą postępowania mającą na celu skrócenie czasu płaczu i wydłużenie czasu trwania snu dziecka cierpiącego z powodu kolki niemowlęcej. Zaleca się, aby zarówno personel medyczny, jak i rodzice stosowali białe szumy, jako metodą niefarmakologiczną, aby ulżyć dziecku cierpiącemu z powodu tej dolegliwości.