Naturalne metody na łagodzenie objawów kolki niemowlęcej
Problemy ze zdiagnozowaniem przyczyn kolki niemowlęcej sprawiają, iż sposoby ukojenia bólu dziecka cierpiącego na tą dolegliwość są bardzo zróżnicowane. Poniżej znajdziesz szereg metod niefarmaceutycznych, ale opierających się na bodźcach zewnętrznych, które są najczęściej polecane przez rodziców i pediatrów.
Ciepła kąpiel
Większość niemowlaków bardzo lubi pluskać się w wodzie. Jeśli Twoje dziecko także należy do tej grupy to warto w czasie kolki zorganizować mu ciepłą kąpiel. Przyjemne bodźce pomogą maluszkowi się rozluźnić oraz odsunąć skupienie od bólu. W czasie kąpieli możesz delikatnie polewać brzuszek dziecka ciepłą wodą oraz kołysać go na wodzie. Zawsze kontroluj temperaturę wody, aby nie była ani zbyt ciepła ani zbyt zimna.
Biały szum
Biały szum to dźwięk, który przypomina niemowlakowi odgłosy, które słyszał będąc jeszcze w łonie matki, a tam było mu ciepło i bezpiecznie. Stąd jego kojący wpływ na dziecko, które cierpi z powodu przykrych objawów kolki niemowlęcej. Biały szum uzyskamy np. włączając odkurzacz, suszarkę do włosów, zmywarkę do naczyń, prysznic czy też szum z radia. Ważne aby był w miarę jednostajny i niezbyt cichy, tak aby przebił się przez donośny płacz dziecka. Bardziej ekonomicznym i wygodniejszym rozwiązaniem od włączania urządzeń gospodarstwa domowego jest odtwarzanie białego szumu z płyty CD lub pliku muzycznego.
Masowanie brzuszka
Masowanie brzuszka musi odbywać się w sposób umiejętny, więc zanim się za to zabierzesz samodzielnie koniecznie poproś o instruktaż położną lub pediatrę. Prawidłowo przeprowadzony masaż pomoże w zmniejszeniu napięcia brzuszka oraz odprowadzenia gazów zalegających w jelitach, które powodują duże boleści. Takie zabiegi dają też dziecku większe poczucie bliskości.
Otulenie
Osobie dorosłej ścisłe otulenie dziecka (tak jak widoczne na obrazku) zwykle kojarzy się z brakiem komfortu, a nawet zniewoleniem. Jest to uzasadnione, ale błędne skojarzenie. W pierwszych tygodniach życia ścisłe otulanie przypomina maluszkowi przyjemny czas spędzony w łonie matki. Takie zabiegi zwykle przynoszą pozytywne efekty podczas kolki niemowlęcej, gdyż działają na dziecko relaksująco i zwiększają jego poczucie bezpieczeństwa. Trzeba to jednak robić w sposób umiejętny. Dlatego aby w prawidłowy sposób zawinąć dziecko poproś o wskazówki położną lub pediatrę.
Ogrzewanie brzuszka
Ogrzewanie brzuszka ma na celu jego rozluźnienie. Możesz do tego celu użyć np. termoforu, wyprasowanej pieluszki tetrowej lub ogrzewać brzuszek włączoną suszarką. Zawsze pamiętaj o kontrolowaniu temperatury, żeby nie poparzyć ani nie wychłodzić dziecka! Ogrzewanie brzuszka suszarką do włosów przy okazji generuje biały szum, który zwykle potęguje kojący efekt, jednak należy pamiętać, aby umiejętnie kontrolować strumień ciepłego powietrza.
Jazda samochodem
Będąc jeszcze w łonie matki, noworodki przyzwyczaiły się do dużej ilości ruchu i kołysania. Dlatego kiedy wszystkie inne sposoby zawodzą to ostatnią deską ratunku może się okazać… przejażdżka z maluszkiem samochodem. Z pewnością nie jest to najwygodniejszy sposób radzenia sobie z kolką niemowlęcą (szczególnie zimą), ale za to wysoce skuteczny. Niemowlaki podczas jazdy zwykle szybko się uspokajają i zasypiają. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie jeździć samochodem gdy jesteś zmęczona, a do przewożenia dziecka zawsze używaj przystosowanego do jego wagi i wzrostu fotelika samochodowego.
Gimnastyka
Aby rozpocząć gimnastykę ułóż dziecko na pleckach w ten sposób, aby widziało Twoją twarz. Następnie delikatnymi ruchami podciągaj jego kolanka do brzuszka, a następnie z powrotem je rozprostowuj. W ten sposób ułatwisz dziecku wydalenie gazów z jelit oraz zmniejszysz napięcie jego brzuszka. Gimnastyka taka jest szczególnie polecana gdy maluszek nie lubi leżeć na brzuszku. Obserwuj reakcje dziecka podczas gimnastyki. Jeśli negatywne symptomy się nasilają to zaprzestań dalszych ćwiczeń ponieważ mogą one potęgować dyskomfort u niemowlaka. Jeśli z kolei reakcja jest pozytywna to kontynuuj gimnastykę przez kilka minut lub do momentu, aż dziecko zupełnie się uspokoi.
Smoczek
Niemowlaki mają silny instynkt ssania, więc podanie smoczka zaspokaja jedną z ich podstawowych potrzeb, a w konsekwencji je uspokaja. Istotne jest jednak, aby smoczka nie nadużywać ponieważ na późniejszym etapie rozwoju możesz mieć problem z odzwyczajeniem dziecka od jego ssania. Ta sama zależność dotyczy odruchu ssania palca.
Szuszanie
“Szuszanie” jest techniką uspokajania dziecka cierpiącego na dolegliwości kolkowe podobną do białego szumu. Tylko tu zamiast używać jakichkolwiek przyrządów korzystasz z własnych ust. Wydawaj ten dźwięk tuż nad uszkiem maluszka, ale nigdy w sposób agresywny, ponieważ niemowlak świetnie wyczuwa nastroje mamy i może to spotęgować jego płacz. Staraj się “szuszać” jednostajnie i na tyle głośno, żeby maleństwo mogło Cię usłyszeć przez swój własny płacz.