Zapobieganie

Kolka niemowlęca jest dolegliwością, której pochodzenia do tej pory nie udało się jednoznacznie określić. Warto jednak stosować się do kilku przedstawionych poniżej sposobów postępowania, wypracowanych przez lekarzy pediatrów oraz matki zmagające się z kolkami na co dzień. W ten sposób masz dużą szansę na zredukowanie ryzyka wystąpienia kolki u niemowlaka lub złagodzenia jej przebiegu.

Prawidłowe karmienie

Mama karmi dzieckoJeśli karmisz piersią to zwróć uwagę, aby niemowlak dobrze przyssał się do piersi oraz miał prawidłową pozycję karmienia. W ten sposób zminimalizujesz ilość zasysanego wraz z pokarmem powietrza.

Aby niemowlę nie zasysało powietrza przy karmieniu butelką, tak samo zadbaj o prawidłową pozycję karmienia oraz dobrej jakości smoczek. Wielkość smoczka powinna być dostosowana do ust dziecka, a otwór powinien być takiej wielkości, aby nie podawać zbyt dużej ilości pokarmu na raz.

Na rynku są dostępne specjalne butelki oraz smoczki spowalniające przepływ pokarmu, które także warto wypróbować kiedy zauważysz, że dziecko je w sposób zachłanny. Sztuczne mleko oraz inne jedzenie przyrządzaj zawsze ściśle według zaleceń producenta z zachowaniem zasad higieny. Zwracaj uwagę, aby nie podawać produktów przeterminowanych oraz otwartych dłużej niż jest to zalecone na opakowaniu.

WAŻNE! Po skończonym karmieniu nie odkładaj dziecka od razu do łóżeczka tylko ponoś je na rękach, aż sobie obije. Jest to szczególnie istotne u niemowlaków karmionych butelką. Dziecko karmione piersią, które od razu dobrze się przyssie może nie mieć takie potrzeby.

Zadbaj o dietę

Jeżeli karmisz dziecko swoim pokarmem to zwróć uwagę na to co jesz. Spożywaj pokarmy lekkostrawne, łagodne w smaku i jak najmniej przetworzone przed zakupem. Najlepiej wyeliminuj dania smażone i zastąp je gotowanymi, ewentualnie duszonymi lub pieczonymi. Odżywiaj się regularnie, spożywaj posiłki co 2-3 godziny. Unikaj przejadania się.

Jeśli wprowadzisz w życię jakąś poradę żywieniową, to obserwuj reakcje swoje i dziecka przez około 3 dni. W tym czasie powinnaś dostrzec czy dana zmiana przyniosła jakiś skutek. Może być on zarówno pozytywny jak i negatywny. Coś co sprawdziło się u Twojej koleżanki niekoniecznie musi dać ten sam efekt Tobie i Twojemu dziecku. Kolka u niemowlaka nie jest dolegliwością, która na jednolity przebieg u wszystkich dzieci.

Unikaj także wprowadzania zbyt wielu modyfikacji na raz ponieważ, wtedy ciężko będzie Ci określić która z nich co spowodowała. Brzuszek maluszka także preferuje kiedy jest przyzwyczajany do nowych pokarmów stopniowo.

Jeśli masz taką możliwość to skonsultuj się z lekarzem dietetykiem. Udzieli Ci szczegółowych porad oraz rozpisze dietę, która będzie zdrowa i przyjazna dziecku, a jednocześnie smaczna.

Jedz na zdrowie!

  • Marchewka, seler, burak, cukinia, dynia

  • Jabłka, gruszki, papaja, awokado

  • Woda, niezbyt mocne herbaty, rumianek

  • Potrawy gotowane i lekkostrawne, chude mięso

  • Zioła: koperek, tymianek, natka pietruszki, bazylia

  • Pieczywo razowe, graham, kasze

Raczej unikaj…

  • Cebula, kapusta, rzodkiewka, kalafior, warzywa strączkowe: fasola, groch, soja

  • Truskawki, cytrusy, ananasy, melony, mango, orzechy

  • Gazowane napoje, kawa i mocna herbata

  • Potrawy smażone

  • Produkty mleczne

  • Ostre przyprawy

  • Słodycze

Kładź dziecko na brzuszku

W miarę możliwości kładź dziecko jak najczęściej na brzuszku. W ten sposób ułatwisz maluszkowi odprowadzanie gazów. Nie rób tego jednak tuż po jedzeniu, aby dziecko nie uciskało pełnego brzuszka.

Proszę o ciszęOgraniczaj bodźce zewnętrzne

Staraj się ograniczać dziecku ilość bodźców zewnętrznych. Zabieraj je od źródeł hałasu, nie pokazuj telewizji, komputera, telefonu czy tableta. W pierwszych dniach życia ogranicz “wycieczki” odwiedzających osób. W obecności dziecka mów w sposób spokojny i stonowany. Możesz mu także śpiewać uspokajające piosenki i kołysanki. Zwracaj uwagę, aby każda osoba przebywająca w pobliżu dziecka przestrzegała zasad higieny (umyte ręce, czyste ubranie itp.) i zachowywała się spokojnie.

Daj dziecku bliskość

Często przytulaj maluszka i dawaj mu dużo ciepła. Pamiętaj, że to jego początki na tym świecie. Wszystko jest dla niego nowe i obce, a rodzice (a w szczególności mama) są tym co poznali jako pierwsze i darzą zaufaniem.

Ikona relaksacyjna

Dbaj o swoją kondycję psychiczną

Nawet w najtrudniejszych chwilach staraj się zachować stabilność psychiczną. Małe dziecko intuicyjnie wyczuwa nastrój i nastawienie mamy. Twoje zdenerwowanie, zniecierpliwienie i frustracja na pewno nie pomogą, a mogą tylko pogorszyć sytuację. W żadnym wypadku nie obwiniaj dziecka za cięższe momenty. To ono cierpi najbardziej, jest najsłabsze i potrzebuje Twojej opieki. Dlatego dużo odpoczywaj i dbaj o swój relaks. Kiedy czujesz, że potrzebujesz pomocy to nie bój się o nią poprosić rodzinę czy znajomych. Porozmawiaj z bardziej doświadczonymi mamami. Z pewnością dodadzą Ci otuchy oraz podsuną kilka praktycznych porad.